Yerel Yönetimlerde Engelli İstihdamı: Kayseri örneği
Employment of disabled persons with disabilities in local governments: The case of Kayseri
- Tez No: 994689
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ETHEM TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, engelli bireylerin yerel yönetimlerdeki istihdam deneyimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, engelli çalışanların işe alım süreçleri, görev dağılımları, çalışma koşulları ve iş yaşamında karşılaştıkları güçlükler ele alınmıştır. Araştırmada olay araştırması deseni kullanılmıştır. Çalışma grubunu, Kayseri ilinde büyükşehir ve ilçe belediyelerinde görev yapan engelli çalışanlar oluşturmaktadır. Veriler, engelli bireylerin istihdam sürecine ilişkin deneyimlerini ortaya koymak amacıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Elde edilen bulgular, engelli bireylerin yerel yönetimlerde istihdam sürecinde çeşitli sorunlarla karşılaştığını göstermektedir. Katılımcılar, görev dağılımlarının her zaman yeterlilikleriyle uyumlu olmadığını, fiziksel ve mekânsal koşulların yetersiz olabildiğini ve bazı haklara erişimin bireysel talebe bağlı olduğunu ifade etmiştir. Ayrıca engelli çalışanların iş yaşamında toplumsal önyargılar ve psikolojik baskılarla da karşı karşıya kaldıkları belirlenmiştir. Çalışma, engelli bireylerin yerel yönetimlerdeki istihdamının yalnızca yasal düzenlemelerle değil, çalışma koşulları ve kurumsal uygulamalarla birlikte ele alınması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the employment experiences of individuals with disabilities in local governments. In the study, recruitment processes, task distribution, working conditions, and the difficulties encountered by employees with disabilities in working life are addressed. The research was conducted using case study design. The study group consists of employees with disabilities working in metropolitan and district municipalities in the province of Kayseri. The data were collected through semi-structured interviews in order to reveal the employment experiences of individuals with disabilities. The findings show that individuals with disabilities face various problems during their employment in local governments. Participants stated that task assignments are not always compatible with their qualifications, physical and spatial working conditions may be insufficient, and access to certain rights often depends on individual requests. In addition, it was found that employees with disabilities also face social prejudices and psychological pressures in working life. The study reveals that the employment of individuals with disabilities in local governments should be addressed not only through legal regulations but also together with working conditions and institutional practices.