Sol'un 70'leri: Otobiyografilerle bir dönem anlatısı
The Left's 1970s: A narrative of an era through autobiographies
- Tez No: 994698
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KAYNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Bu tez, 1970'ler Türkiye'sinin siyasal gelişmelerini ve sosyal yapısını o dönemde sol görüşleri benimsemiş ve büyük çoğunluğu 1950'lerde doğmuş kişilerin otobiyografik anlatılarını temel alarak incelemektedir. Politizasyon seviyesinin epey yüksek seyrettiği bu yıllarda sol hareketler de tarihinde görülmemiş ölçüde kitleselleşmiş, dolayısıyla birçok kişi çeşitli sol yapılanmalar içerisinde bulunmuştur. Bu kişilerin bir kısmı hatıra, günlük, söyleşi türünde özellikle son on yılda sayısı yoğunlaşan otobiyografik anlatılar üretmişlerdir. Tez bu anlatılar aracılığıyla döneme ve dönemin insanlarına ışık tutmayı hedeflemiştir. Başvurulan kaynakların sadece politik deneyimleri değil sosyal, kültürel ve psikolojik anlamda hayatın neredeyse her alanına dair birçok aktarımı içermesi, kaynak-yönelimli bu çalışmada konunun bütünlüklü bir şekilde ele alınmasına olanak sağlamış, bu doğrultuda temalar belirlenmiştir. Bir yandan dönemin yapısının ve kişilerden bağımsız seyreden gelişmelerinin hafızalara nasıl yansıdığı incelenirken, diğer yandan öznelerin gündelik yaşam pratiklerine, sosyolojik kökenlerine ve zihin dünyalarına odaklanılmıştır. Çalışmada 12 Mart 1971 Askeri Muhtırası ile 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi arası merkeze alınmış olup, tarihsel ve öznel koşulların gerektirdiği noktalarda bu sınırların dışına da çıkılmıştır. Tezde yöntemsel açıdan“sıradan insanın”penceresiyle bir dönemin anlatılabileceği ve anlamlandırılabileceği savunulmuş, tarihsel açıdansa 1970'lerde açığa çıkan“sol kuşağın”ancak kişisel hayatları ve dış dünyanın onlara etkisinin beraber değerlendirilmesi koşuluyla anlaşılabileceği iddia edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the political developments and social structure of Turkey in the 1970s through autobiographical narratives produced by individuals who embraced leftist ideologies during the period, most of whom were born in the 1950s. Characterized by an exceptionally high level of politicization, the 1970s witnessed an unprecedented mass expansion of leftist movements, leading many individuals to participate in various leftist organizations. A number of these individuals have produced autobiographical works—such as memoirs, diaries, and interviews—the volume of which has notably increased over the past decade. By drawing on these narratives, the thesis aims to illuminate both the period itself and the people who lived through it. As the sources encompass not only political experiences but also extensive accounts of social, cultural, and psychological dimensions of everyday life, this source-based study adopts a holistic approach to the subject and identifies its themes accordingly. While the study investigates how the structural characteristics of the period and developments independent of individual actors are reflected in collective and personal memories, it also focuses on the subjects' everyday practices, sociological backgrounds, and inner worlds. The temporal framework of the thesis primarily spans the period between the March 12, 1971 Military Memorandum and the September 12, 1980 Military Coup; however, these boundaries are extended where necessitated by historical and subjective considerations. Methodologically, the thesis argues that a historical period can be narrated and interpreted from the perspective of the“ordinary person.”From a historical standpoint, it contends that the“leftist generation”that emerged in the 1970s can only be fully understood through a simultaneous examination of individuals' personal lives and the impact of broader socio-political conditions upon them.