Farklı toprak nemi ölçüm yöntemlerinin bazı toprak bünyelerinde karşılaştırılması
Comparison of different soil moisture measurement methods in some soil structures
- Tez No: 994711
- Danışmanlar: PROF. DR. SAKİNE ÖZPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Ziraat, Engineering Sciences, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, farklı toprak yapılarında nem içeriğinin ölçmek için kapasitif (V1.2, V2.0, EC-5) ve direnç temelli (YL-69) sensörlerin performansları karşılaştırıldı. Gravimetrik yöntem referans alınarak hacimsel su içeriği (VWC) hesaplandı ve her sensor için ayrı regresyon modelleri oluşturdu. Doğrusal, polinomsal ve üstel gibi farklı model türleri denendi; özellikle kapasitif sensörlerde R² değerleri yüksek çıktı. EC-5 sensörleri yüksek tekrarlanabilirlik gösterirken, V1.2 sensöründe polinomsal modellerin daha başarılı olduğu görüldü. Öte yandan, YL-69 sensoru toprak yapısı ve iletkenlikten daha fazla etkilendiği için daha düşük doğruluk sağladığı. Kümülatif modellerde sensor tipi modele eklendiğinde açıklayıcılık arttı ama sensörlerin farklı çalışma mantıkları nedeniyle hepsini kapsayan tek bir modelin pratik olmadığını sonucunda varıldı. Genel olarak kapasitif sensörlerin daha kararlı ve güvenilir ölçümler sunduğu, her sensör için ayrı kalibrasyon eğrisi kullanılarak saha çalmalarında daha doğru sonuçlar elde edilebileceği ortaya çıktı.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the performance of different soil sensors operating with distinct measurement principles, including capacitive sensors (V1.2,V2.0,EC-5) and resistive YL-69 sensor, across soils with varying textures. Gravimetric measurements were used as a reference to calculate volumetric water content (VWC), and separate regression models were developed for each sensor using linear, polynomial and exponential approaches. The results showed that capacitive sensors produced higher R² values, particularly in polynomial and nonlinear models, while EC-5 demonstrated strong repeatability among its three units. In contrast, the YL-69 sensor was more affected by soil texture and electrical conductivity, which reduced its overall accuracy. Cumulative regression models revealed that including sensor type as a categorical factor improved model performance, yet the differing physical principles of the sensors made a single unified model impractical. Overall, capacitive sensors were found to be more reliable for soil moisture estimation and sensor-specific calibration curves are recommended for accurate field applications.