Yetişkin bireylerin psikolojik yardım almaya ilişkin engelleri ve psikolojik yardım aramada kendini damgalama düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between adult barriers to seeking psychological help and levels of self-stigma in seeking psychological help
  1. Tez No: 994712
  2. Yazar: ELİF KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM MERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Lokman Hekim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı; yetişkin bireylerin psikolojik yardım almaya ilişkin engelleri ve psikolojik yardım aramada kendini damgalama düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma 01 Ekim 2024- 01 Mart 2025 tarihleri arasında online platform aracılığıyla ulaşılan gönüllü 18-65 yaş arası yetişkin bireylerle yapılmış olup, örneklemi 205 yetişkin oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Psikolojik Yardım Almaya İlişkin Engeller Ölçeği (PYAİEÖ) ve Psikolojik Yardım Aramada Kendini Damgalama Ölçeği (PYAKDÖ) kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS Version 22.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Katılımcıların ölçek düzeylerini belirleyen boyutlar arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon analizleri ile incelenmiştir. Tanımlayıcı özelliklerine göre ölçek düzeylerindeki farklılaşmaların incelenmesinde bağımsız gruplar Student t-testi, tek yönlü varyans analizi (Anova) ve post hoc analizlerinden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda yetişkin bireylerin yaş ortalamalarının 25,57±3,55 olduğu, %76,6'nın erkek, %54,6'sının lisans mezunu ve %91,2'sinin çalıştığı belirlenmiştir. Katılımcıların ölçek toplam puan ortalamaları PYAİEÖ 36,82±12,57 ve PYAKDÖ 24,45±5,75 olarak belirlenmiştir. Yetişkin bireylerin psikolojik yardım almaya ilişkin engelleri ile psikolojik yardım aramada kendini damgalama düzeyleri arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Bu doğrultuda, toplumda psikolojik yardım aramayı kolaylaştıracak farkındalık çalışmaları yürütülmesi ve damgalamayı azaltmaya yönelik psikoeğitim programlarının geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between adult individuals' barriers to seeking psychological help and their levels of self-stigma in seeking psychological help. The research was conducted with volunteer adults aged 18-65, contacted via an online platform between October 1, 2024, and March 1, 2025. The sample consisted of 205 adults. The Personal Information Form, the Obstacles to Seeking Psychological Help Scale (OBS), and the Self-Stigma of Seeking Psychological Help Scale (OBS) were used as data collection tools in the study. Data obtained in the study were analyzed using SPSS Version 22.0. Relationships between the dimensions determining the participants' scale levels were examined using Pearson correlation analyses. Independent samples Student's t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and post hoc analyses were used to examine differences in scale levels according to descriptive characteristics. The study revealed that the mean age of the participants was 25.57±3.55, 76.6% were male, 54.6% had a bachelor's degree, and 91.2% were employed. The participants' total scale mean scores were 36.82±12.57 on the PYAİEÖ and 24.45±5.75 on the PYAKDÖ. A positive and significant relationship was found between adults' barriers to seeking psychological help and their level of self-stigma regarding seeking psychological help. Therefore, awareness campaigns to facilitate seeking psychological help in society and the development of psychoeducation programs to reduce stigma are recommended.