Schizosaccharomyces pombe'nin RlC1 mutantında otofajinin araştırılması
Investigation of autophagy in schizosaccharomyces pombe RlC1 mutants
  1. Tez No: 994725
  2. Yazar: RUKİYYE SAKALLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİAN KARAER UZUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biyoloji, Genetik, Biotechnology, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoteknoloji ve Genetik Bilim Dalı
Özet
Schizosaccharomyces pombe (S. pombe), ökaryotik hücrelerde temel biyolojik mekanizmaların anlaşılmasında yaygın olarak kullanılan bir model organizmadır. Hücre bölünmesi, stres yanıtları ve otofaji gibi süreçlerdeki genetik düzenlemelerin incelenmesi açısından sunduğu avantajlar, onu hücre biyolojisi çalışmalarında öne çıkarmaktadır. Bu çalışmada, tip II hafif zincirli miyozini kodlayan rlc1 geninde mutasyon taşıyan suşlarda otofajik süreçlerin nasıl etkilendiği araştırıldı. Rlc1 proteini, aktin-miyozin halka oluşumunda ve sitoskeleton organizasyonunda önemli bir rol oynamakta, bu nedenle mutasyonlar hücresel iskeletin düzenlenmesinde bozulmalara yol açmaktadır. Böyle bir değişimin otofajik yanıtı ve özellikle otofagozomal yapıların oluşumunu nasıl etkilediği bu çalışmanın odak noktasını oluşturmuştur. Otofaji sürecinin izlenebilmesi için GFP (Green Fluorescent Protein) ile işaretlenmiş Atg8 proteini taşıyan rekombinant pSGP573 ekspresyon vektörü hücrelere transformasyon yoluyla aktarılmıştır. Atg8, otofajinin ilerleyişinde kritik görev alan ve biyobelirteç olarak yaygın biçimde kullanılan bir proteindir. Endoplazmik retikulumda protein katlanmasını bozarak hücre içi stres oluşturan tunikamisin uygulanmasının ardından, otofajik yapılar floresan mikroskopi ile analiz edilmiştir. GFP-Atg8 sinyallerinin gözlemlenmesi, otofagozomların lokalizasyonu ve dinamikleri hakkında ayrıntılı bilgi sağlamıştır. Elde edilen bulgular, rlc1Δ mutantlarında sitoskeletal organizasyondaki düzensizliklerin otofajik yanıtı olumsuz yönde etkileyebileceğini göstermektedir. Özellikle otofagozom zarlarının oluşumu ve taşınmasında ortaya çıkan aksaklıkların, hücresel homeostazın bozulmasına ve protein birikimi gibi stres kaynaklı sonuçlara yol açabileceği öne sürülmektedir. Bu çalışma, sitoskeleton bütünlüğü ile otofaji arasındaki ilişkinin anlaşılmasına katkıda bulunmakta ve otofajinin stres koşullarında hücre sağlığını koruyan temel bir mekanizma olduğunu bir kez daha ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Schizosaccharomyces pombe (S. pombe) is a well-established model organism for elucidating fundamental eukaryotic cellular processes. Owing to its genetic tractability, it has been widely used to study mechanisms such as cell division, stress responses, and autophagy. In the present study, we investigated the effects of mutations in the rlc1 gene, which encodes type II myosin light chain, on autophagic processes. Rlc1 plays a critical role in actin-myosin ring formation and cytoskeletal organization; thus, mutations in this gene are expected to disrupt structural dynamics and potentially influence autophagosome formation and trafficking. To monitor autophagy, a recombinant pSGP573 expression vector carrying GFP-tagged Atg8 was introduced into rlc1Δ mutant strains. Atg8 is a conserved autophagy-related protein and a widely accepted molecular marker for tracking autophagic activity. Following treatment with tunicamycin, an antibiotic that inhibits N-linked glycosylation and induces endoplasmic reticulum stress, autophagic structures were analyzed using fluorescence microscopy. The localization and dynamics of autophagosomes were assessed through GFP-Atg8 signals, enabling a detailed evaluation of autophagic responses under stress conditions. Our findings suggest that cytoskeletal abnormalities in rlc1Δ mutants negatively affect autophagic pathways. In particular, impaired regulation of actin-related structures appears to hinder autophagosome membrane formation and trafficking, leading to weakened autophagic responses. Such disruptions may contribute to cellular stress outcomes, including protein aggregation and compromised survival. Overall, this study highlights the interplay between cytoskeletal integrity and autophagy, emphasizing the essential role of autophagy in maintaining cellular homeostasis under stress.