Dil bilgisi öğretiminde kullanılan yöntem ve teknikler ile ilgili çalışmalar üzerine bir inceleme
A review of studies on methods and techniques used in grammar teaching
- Tez No: 994724
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZA TOKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, dil bilgisi öğretiminde kullanılan yöntem ve teknikleri konu alan çalışmaları inceleyerek dil bilgisi öğretimine yönelik yöntem ve tekniklerin çeşitliliğine ilişkin bir görünüm sunmayı amaçlamıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi yöntemiyle yapılandırılan çalışmada 2010-2025 yılları arasında yayımlanmış ve ölçüt örnekleme yöntemiyle seçilen 22 tez ve 19 makale olmak üzere toplam 41 çalışma analiz edilmiştir. Veri toplama aşamasında doküman analizi yöntemi kullanılmış ve bu doğrultuda Google Akademik, YÖK Ulusal Tez Merkezi, Dergi Park, Ulakbim, Pamukkale Üniversitesi Kütüphanesi veri tabanlarından yararlanılmıştır. Nitel araştırmalarda kullanılması gerekli olan geçerlilik ve güvenirlik önemleri alınarak çalışma yürütülmüştür. Söz konusu tez ve makalelerin yıllara göre dağılımı, kullanılan yöntem ve teknikler, amaçları, deseni, örneklemi, veri toplama teknikleri, dil bilgisi öğretiminde yöntem ve teknik kullanımına yönelik sonuçları detaylı şekilde incelenmiştir. Bu araştırmanın sonucunda; dil bilgisi öğretiminde kullanılan yöntem ve teknikler ile ilgili çalışmaların, yöntem ve teknik dağılımı ortaya konmuş buradan yola çıkarak hangi alanlarda eksikliklerin olduğu belirlenmiş, dil bilgisi öğretiminde yöntem ve teknik kullanımına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to present an overview of the diversity of methods and techniques used in grammar teaching by examining studies that focus on methods and techniques employed in grammar instruction. The study was designed using the content analysis method, one of the qualitative research methods, and analyzed a total of 41 studies consisting of 22 theses and 19 articles published between 2010 and 2025 and selected through criterion sampling.During the data collection phase, the document analysis method was employed. In this context, databases including Google Scholar, the National Thesis Center of the Council of Higher Education (YÖK), DergiPark, Ulakbim, and Pamukkale University Library were utilized. The study was conducted by taking into consideration the validity and reliability measures required in qualitative research. The selected theses and articles were examined in detail in terms of their distribution by years, the methods and techniques used, their aims, research designs, samples, data collection techniques, and their results regarding the use of methods and techniques in grammar teaching. As a result of this research, the distribution of studies related to methods and techniques used in grammar teaching was revealed. Based on these findings, deficiencies in certain areas were identified, and recommendations were made regarding the use of methods and techniques in grammar teaching.