Hooper Görsel Organizasyon Testi'nin 60 yaş üstü Türk yetişkin örneklemi için norm belirleme çalışması
Norm determination study of the Hooper Visual Organization Test for Turkish adult sample over 60 years of age
  1. Tez No: 994738
  2. Yazar: ŞENAY PEKKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU TAVAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Hooper Görsel Organizasyon Testi (HGOT) (Hooper Visual Organisation Test: HVOT) görsel uyarıcıları organize etme ve görsel-mekansal işlevleri ölçen bir nöropsikolojik test olup aynı zamanda tarama amacıyla da kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasının temel amacı, normları olmadığı için ülkemizde kullanılamayan bu nöropsikolojik testin ülkemiz 60 yaş üstü yetişkin örneklemi (60+ yaş) için norm değerlerini belirleyerek, bilim insanlarının ve klinisyenlerin kullanımına sunmaktır. Tez çalışması 60+ yaşında toplam 240 sağlıklı yetişkin ile yürütülecektir. Yaş, eğitim düzeyi ve cinsiyet değişkenlerinin test toplam puanı üzerindeki etkisini belirlemek üzere, 4 (yaş: 60-64, 65-69,70-74, 75+) x 3 (eğitim düzeyi: ilk, orta-lise, üniversitesi/lisans üstü) x 2 (cinsiyet: kadın, erkek) faktöriyel deneysel desen kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Hooper Visual Organization Test (HVOT) is a neuropsychological test that measures visual-spatial functions and organizing visual stimuli, and is also used for screening purposes. The main purpose of this thesis study is to determine the norm values ​​of this neuropsychological test, which cannot be used in our country because it does not have norms, for our country's adult sample over the age of 60 (60+ years) and to make it available to scientists and clinicians. The thesis study will be conducted with a total of 240 healthy adults aged 60+. To determine the effect of age, education level and gender variables on the total test score, 4 (age: 60-64, 65-69,70-74, 75+) x 3 (education level: primary, secondary-high school, university/graduate degree) ) x 2 (gender: female, male) factorial experimental design will be used.