Bir grup sağ hemisfer ve dikkat testleri performansına yaş ve eğitim değişkenlerinin etkisi
Effects of age and education variables on the performance of a group of right hemisphere and attention tests
- Tez No: 104993
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖGET ÖKTEM TANÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
oz Çalışmada, dikkat, yapılandırma, görsel-algısal ve görsel bellek yetilerini değerlendirmekte kullanılan Rey karmaşık figür testi, sayı menzili testi, küplerle desen testi, Hooper görsel organizasyon testi ve görsel bellek menzili testinin norm değerleri toplanmış ve bu test performanslarına yaş ve eğitim değişkenlerinin etkisi incelenmiştir. Çalışmada testler, altı farklı yaş ve üç farklı eğitim düzeyinden 180 normal deneğe uygulanmıştır. Yaş grupları, 17-27, 28-38, 39-49, 50-60, 61-71, 72-82' dir. Eğitim grupları ise, düşük (okur-yazar, ilkokul mezunu veya ortaokul terk); orta (ortaokul mezunu, lise mezunu veya ön lisans terk) ve yüksek (ön lisans, lisans veya lisans üstü eğitim) eğitimli gruplardır. Her bir alt grupta denek sayılan eşit tutulmuştur. Elde edilen verilere göre; 1) Rey karmaşık figür testi tanıma uygulaması hariç, çalışmada kullanılan tüm testler yaş ve eğitim değişkenlerinin her ikisinden de etkilenmektedir. Tanıma toplam doğru puanı sadece yaştan, tanıma yanlış pozitif ve tanıma doğru negatif puanlan sadece eğitimden etkilenmektedir. Tanıma doğru pozitif ve tanıma yanlış negatif puanlan ise yaş ve eğitimden etkilenmemektedir. 2) Yaşa duyarlı tüm testlerde, 72-82 yaş grubu diğer yaş gruplanndan anlamlı derecede daha düşük puan almaktadır. 3) Eğitime duyarlı tüm testlerde, düşük eğitim grubu diğer eğitim gruplanndan anlamlı derecede daha düşük puan almaktadır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study the norm values of the Rey complex figure test, digit span test, block designs test, Hooper visual organization test and visual memory span test that have been used in the assessment of attention, construction, visuoperceptual and visual memory abilities, have been collected and the influence of age and education variables to this test performances have been examined. In this study the tests have been applied to 180 normal subjects coming from six different age and three different education levels. The age groups are 17-27, 28- 38, 39-49, 50-60, 61-71, 72-82. Education groups are lowly (literate, graduate of primary school or give-up secondary school); intermediately (graduate of secondary school or high school or give-up pre-bachelor' s degree) and highly (pre-bachelor' s degree, bachelor' s degree or after-bachelor's degree education) educated people. In each sub group the number of subjects are equal. According to the data obtained; 1) Except the Rey complex figure test recognition trial, all the tests that are used in this study are influenced from the age and education variables. Recognition total correct scores are influenced only from age and recognition false positive and recognition true negative scores are influenced only from education. Recognition true positive and recognition false negative scores are not influenced at all from neither age, nor education. 2) In all tests sensitive to age, the age group of 72-82 has obtained significantly lower scores, comparing to other age groups. 3) In all tests sensitive to education, low education group has obtained significantly lower scores, comparing to other education groups. IV