Görünümle ilgili sosyal medya algısı ve bireylerin egzersiz davranışları ile yeme tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between social media perceptions of appearance and individuals' exercise behaviors and eating attitudes
- Tez No: 994827
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Beslenme ve Diyetetik, Sports, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, sosyal medyadaki görünüm algısının bireylerin egzersiz davranışları ve yeme tutumları ile olan ilişkisini incelemektir. Bu doğrultuda, görünümle ilgili sosyal medya algısı, egzersiz davranışları ve yeme tutumu arasındaki etkileşimin çok yönlü biçimde incelenmesi ve literatüre katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Yöntem: Bu çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli çerçevesinde yürütülmüştür. Çalışmanın evrenini, Trabzon ilinde yaşayan 18–25 yaş aralığındaki genç bireyler oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında ulaşılan 400 katılımcıdan toplanan veriler incelenmiş, eksik ya da geçersiz yanıtlar çıkarıldıktan sonra 380 katılımcıya ait veri analiz sürecine dâhil edilmiştir. Veri toplama sürecinde; Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği bireylerin sağlıklı beslenmeye yönelik tutumlarını değerlendirmek amacıyla, Sosyal Medya Dış Görünüş Algısı Ölçeği sosyal medya içeriklerinin bireylerin görünüm algıları üzerindeki etkisini ölçmek için, Egzersizde Davranışsal Düzenlemeler Ölçeği ise bireylerin egzersiz davranışlarını hangi güdülerle sürdürdüklerini belirlemek için kullanılmıştır. Uygulanan ölçeklerin geçerlilik ve güvenilirlik düzeyleri istatistiksel olarak incelenmiş, elde edilen sonuçlar doğrultusunda ölçeklerin araştırma kapsamında kullanılabilir ve güvenilir ölçme araçları olduğu belirlenmiştir Bulgular: Araştırma bulguları, sosyal medya dış görünüş algısının bireylerin egzersiz davranışları ve sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumları üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Görünüm temelli sosyal medya içerikleriyle etkileşim arttıkça, bireylerin egzersiz yapma motivasyonlarının ve sağlıklı beslenme eğilimlerinin de yükseldiği belirlenmiştir. Sonuç: Elde edilen bulgular neticesinde, sosyal medya kullanımının bireylerin beden algısı, egzersiz davranışları ve yeme tutumlarıyla anlamlı bir ilişki içinde olduğunu göstermektedir. Bu durum, gençler arasında sağlıksız beden ideallerine yönelme ve görünüm odaklı sosyal karşılaştırmalarla bağlantılı bir eğilimin bulunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the relationship between appearance-related social media perceptions and individuals' exercise behaviors and eating attitudes. Accordingly, it is aimed to examine the interaction between appearance-related social media perceptions, exercise behaviors, and eating attitudes in a multidimensional manner and to contribute to the literature. Method: This study was conducted within the framework of the correlational survey model, one of the quantitative research methods. The population of the study consists of young individuals aged 18–25 living in the province of Trabzon. Data collected from 400 participants reached within the scope of the research were examined, and after excluding incomplete or invalid responses, data from 380 participants were included in the analysis process. During the data collection process, the Healthy Eating Attitude Scale was used to assess individuals' attitudes toward healthy eating, the Social Media Appearance Perception Scale was used to measure the effect of social media content on individuals' perceptions of appearance, and the Behavioral Regulation in Exercise Scale was used to determine the motivations behind individuals' exercise behaviors. The validity and reliability levels of the applied scales were statistically examined, and based on the results obtained, it was determined that the scales are usable and reliable measurement tools within the scope of the research. Results: Research findings indicate that social media appearance perception has a significant impact on individuals' exercise behaviors and attitudes toward healthy eating. As interaction with appearance-based social media content increases, individuals' motivation to exercise and their tendency toward healthy eating also increase. Conclusion: The findings obtained indicate that social media use is significantly associated with individuals' body image, exercise behaviors, and eating attitudes. This situation reveals the presence of a tendency among young people toward unhealthy body ideals and appearance-focused social comparisons.