An exploratory study of using cohesive devices in the Bluest Eye and Beloved: Functional grammar approach
The Bluest Eye ve Beloved'da bağdaşıklık araçlarının kullanımı üzerine keşifsel bir çalışma: İşlevsel dilbilgisi yaklaşımı
- Tez No: 994846
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAYEF JOMAA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Toni Morrison'un The Bluest Eye ve Beloved adlı eserlerinde bağdaşıklık araçlarının kullanımını Halliday ve Hasan'ın (1976) bağdaşıklık çerçevesine dayanarak incelemektedir. Amaç, bağdaşıklık araçlarının türlerini, sıklıklarını ve işlevsel amaçlarını belirlemek ve bunların anlatı yapısı içerisindeki dağılımını ortaya koymaktır. Nitel betimleyici bir yaklaşım benimsenmiş, tablolar ve sayısal verilerle desteklenmiştir. Bulgular, her iki romanda da gönderim ve bağlaçların baskın olduğunu, buna karşın sözcüksel bağdaşıklık ve eksiltilerin daha az kullanıldığını göstermektedir. Bağdaşıklık araçlarının dağılımı anlatının evresine göre değişmektedir; örneğin, zaman ve neden-sonuç bağlaçları yükselen olaylarda daha sık görülürken, tekrar kullanımı doruk ve çözüm bölümlerinde artış göstermektedir. Bu sonuçlar, Morrison'un bağdaşıklık stratejilerinin anlatı tutarlılığına, tematik derinliğe ve okurla etkileşime nasıl katkıda bulunduğunu vurgulamaktadır. Çalışma, edebi yazma öğretimi ve hem birinci hem de ikinci dil bağlamlarında karmaşık anlatıların incelenmesine yönelik pedagojik çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the use of cohesive devices in Toni Morrison's The Bluest Eye and Beloved, drawing on Halliday and Hasan's (1976) framework of cohesion. The aim is to identify the types, frequencies, and functional purposes of cohesive devices, as well as their distribution across the narrative structure. A qualitative descriptive approach, supported by tables and numerical data, was employed. The findings show that reference and conjunction dominate in both novels, while lexical cohesion and ellipsis are less frequent. The distribution of cohesive devices varies according to the narrative stage, with temporal and causal conjunctions prevalent in the rising action and repetition more frequent in the climax and denouement. These results highlight how Morrison's cohesive strategies contribute to narrative coherence, thematic depth, and reader engagement. The study provides pedagogical implications for teaching literary writing and analyzing complex narratives in both first- and second-language contexts.