Beyâz Muhallâ'nın Mecmû'a-i Eş'âr-ı Türkî, Çağatâyî ve Fârisî adlı eseri (İnceleme-metin)
- Tez No: 994845
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULSAMET ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Ali Rıza Gaffari Hâfız tarafından Hicrî 1401 yılında Atina'daki bir nüshadan derlenip yayıma hazırlanan Beyaz Muhallâ Mecmua-i Eş'ar-i Türkî-i Çağatayî ve Fârisî adlı mecmuanın edebî, dilsel ve içerik özelliklerini incelemektedir. Hicrî 1335 yılına tarihlenen mecmua, Klasik Türk edebiyatının geç dönemine ait şiir örneklerini içermekte ve hem Çağatay Türkçesi hem Osmanlı Türkçesi ile Farsça manzum parçalar barındırmaktadır. Mecmua, dönemin şiir anlayışını yansıtmakla birlikte, farklı dil ve nazım biçimlerinin bir arada sunulduğu önemli bir derleme niteliğindedir. Amaç Mecmuanın müelliflik, derleme ve tarihsel bağlamı; edebî tür ve yapı özellikleri; dil, üslup ve tematik unsurları ile şair ve şiirlerin dönemsel konumu detaylı biçimde incelenmiştir. Literatürde mecmua hakkında kapsamlı bir çalışma bulunmadığından, eserin bilim dünyasına kazandırılması hedeflenmiştir. Mecmua; muhammes, naat, gazel gibi farklı nazım şekilleri ile aşk, sabır, fanilik, bahar ve Allah'ın bağışlayıcılığı temalarını içermekte, hem edebî hem de kültürel değer taşımaktadır. Bu yönüyle hem Klasik Türk edebiyatı araştırmaları hem de kültürel miras çalışmaları için önem arz etmektedir. Problem Durumu Eser üzerine akademik inceleme veya kapsamlı transkripsiyon mevcut değildir. Mevcut bilgiler sınırlı olup, şairler hakkında ayrıntılı veri bulunmamaktadır. Bu durum, mecmuanın metin neşrinin yapılmasını ve içerdiği şiirlerin bilimsel yöntemlerle değerlendirilmesini zorunlu kılmaktadır. Çalışmanın temel problemi, edebiyat tarihinde henüz tanımlanmamış ve incelenmemiş bir mecmuayı bilimsel olarak ortaya koymaktır. Anahtar Kelimeler Beyaz Muhallâ Mecmuası; Osmanlı şiiri; Çağatay Türkçesi; Farsça şiir; Klasik Türk edebiyatı; muhammes; gazel; tasavvufi şiir; Ali Rıza Gaffari Hâfız
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study investigates the literary, linguistic, and thematic characteristics of the Beyaz Muhallâ Mecmua-i Eş'ar-i Türkî-i Çağatayî ve Fârisî, compiled and prepared for publication by Ali Rıza Gaffari Hâfız in Hicri 1401 from a manuscript preserved in Athens. Dated to Hicri 1335, the anthology comprises poems from the late period of Classical Turkish literature and includes compositions in Chagatai Turkish, Ottoman Turkish, and Persian. The collection reflects the poetic conventions of its era and represents a significant compilation where multiple languages and verse forms coexist. Objective The study aims to examine the anthology's authorship, compilation process, and historical context; its literary genres and structural features; its language, stylistic features, and thematic elements; as well as the temporal positioning of the included poets and their works. Given the absence of comprehensive scholarly research on this anthology, this study seeks to introduce it to the academic community. The collection encompasses various poetic forms, including muhammes, naat, and ghazel, and addresses themes such as love, patience, mortality, spring, and divine mercy, thus providing both literary and cultural value. Its significance lies in its contribution to the study of Classical Turkish literature and cultural heritage. Problem Statement No prior academic study, comprehensive transcription, or critical edition of the anthology exists. Information on the included poets is limited. This situation necessitates the scholarly edition of the text and the application of systematic methods to evaluate its poems. Therefore, the central issue addressed in this study is the presentation and analysis of an as-yet unexamined anthology within the history of Turkish literature. Keywords Beyaz Muhallâ Mecmuası; Ottoman poetry; Chagatai Turkish; Persian poetry; Classical Turkish literature; muhammes; ghazel; Sufi poetry; Ali Rıza Gaffari Hâfız