1990 sonrası Türkiye'de çocuk hakları: Kurumlar, politikalar, uygulamalar ve etkileşimler
Children's rights in Türkiye after 1990: Institutions, policies, practices, and interactions
- Tez No: 994902
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİME ÖZÇÜRÜMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de çocuk haklarının gelişimini etkileyen yapısal dinamikleri incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, çocukluk algısının kamu politikalarında nasıl tanımlandığı, bu tanımı şekillendiren düşünsel ve siyasal çerçeveler, çocuk hakları alanında görev alan kurumların işleyişi ve bu alandaki kurumsal aktörler arasındaki ilişkiler ele alınmıştır. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımı çerçevesinde tasarlanmıştır. Veri toplama sürecinde yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış; çalışma grubunu, çocuk hakları alanında en az on iki yıllık deneyime sahip uzmanlar oluşturmuştur. Görüşmeler yüz yüze ve çevrim içi olarak gerçekleştirilmiş; elde edilen veriler MAXQDA 2024 yazılımı kullanılarak tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma bulguları dört ana tema etrafında şekillenmiştir: çocukluk algısının korumacı bir çerçevede ele alınması, hak temelli yaklaşımın kurumsal düzeyde yeterince yerleşememesi, yapısal ve yönetsel engellerin sürekliliği ile çocuk hakları alanındaki aktörler arasında ortaya çıkan güç asimetrileri ve ulusal–uluslararası etkileşimlerde yaşanan kırılmalar. Sonuç olarak çalışma, Türkiye'de çocuk haklarının gelişiminin çok katmanlı yapısal dinamikler tarafından sınırlandığını; hak temelli yaklaşımın güçlenmesi için bütüncül, kurumsal ve sürdürülebilir politika mekanizmalarına ihtiyaç duyulduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the structural dynamics that influence the development of children's rights in Turkey. The study addresses how childhood is defined in public policies, the intellectual and political frameworks that shape this definition, the functioning of institutions working in the field of children's rights, and the relationships between institutional actors in this field. The study was designed within the framework of a qualitative research approach. Data were collected through semi-structured interviews with experts who have at least twelve years of experience in the field of children's rights. Interviews were conducted both face-to-face and online. The collected data were analyzed using thematic analysis with the support of MAXQDA 2024 software. The findings are organized around four main themes: the framing of childhood within a protective perspective, the limited institutionalization of a rights-based approach, the persistence of structural and administrative barriers, and power asymmetries among actors in the field of children's rights, along with disruptions in national and international interactions. Overall, the study demonstrates that the development of children's rights in Turkey is constrained by multi-layered structural dynamics and highlights the need for comprehensive, institutional, and sustainable policy mechanisms to strengthen a rights-based approach.