Kadın opera şarkıcılarında ilerleyen yaşa bağlı olumsuzlukların incelenmesi ve uzun süreli vokal işlevsellik üzerine çözüm önerileri
Examination of age-related challenges in female opera singers and solution proposals for long-term vocal functionality
- Tez No: 994908
- Danışmanlar: PROF. AYŞE GÜLÜM ÖTENEL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Müzik, Performing and Visual Arts, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Performans Sanat Dalı
Özet
Bu çalışma, ileri yaşlardaki profesyonel kadın opera şarkıcılarının, ses yaşlanmasıyla birlikte sahne performanslarında yaşadıkları sorunları ve vokal performanslarını korumak için başvurabilecekleri yöntemleri incelemektedir. Yaşlanma tamamen durdurulamasa da, bu süreçte ortaya çıkan bazı ses sorunlarının geciktirilebildiği veya hafifletilebildiği bilinmektedir. İleri yaşlardaki kadın şarkıcıların sesleri açısından kendine özgü ihtiyaçları vardır ve bu nedenle şan eğitmenlerinin güncel bilgi ve yöntemlere hakim olması önemlidir. Son yıllarda menopozun ses üzerindeki etkilerine dair çalışmalar artmış olsa da, profesyonel opera şarkıcılarının bu süreci nasıl yaşadığını ele alan araştırmalar oldukça azdır. Bu çalışma, ileri yaşlardaki profesyonel kadın şarkıcıların karşılaştıkları ses sorunlarını, sahnedeki deneyimlerini ve vokal performanslarını korumak için kullandıkları yöntemleri ele almaktadır. İnceleme kapsamında bu gruba ait 40 vaka çalışması değerlendirilmiş; sağlık durumları, vokal sorunlar ve çözüm yollarına dair bulgular analiz edilmiştir. Ayrıca uzun vadede ses dayanıklılığını desteklediği belirtilen vokal egzersizler ve diğer tamamlayıcı uygulamalar da detaylandırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, perimenopoz ve menopoz dönemindeki ses değişimlerini yönetmek için kullanılan stratejilerin, kadın opera şarkıcıları için yol gösterici olabileceğini göstermektedir. Bu yönüyle çalışma, yaşla birlikte ortaya çıkan vokal değişimlerle başa çıkmak isteyen tüm kadın şarkıcılara katkı sağlayacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the vocal challenges experienced by professional female opera singers in later adulthood and the strategies they use to maintain performance quality as the voice ages. Although aging cannot be fully halted, certain vocal difficulties associated with this process can be delayed or mitigated. Older female singers have unique vocal needs, making it essential for voice teachers to remain informed about current approaches to vocal health. Despite the recent increase in research on the effects of menopause on the voice, studies focusing specifically on how professional opera singers navigate this process remain limited. This research examines older professional singers' vocal issues, on-stage experiences, and the methods they employ to sustain vocal performance. A total of 40 case studies involving this population were analyzed, including data on health conditions, vocal problems, and applied solutions. In addition, vocal exercises and complementary practices reported to support long-term vocal endurance are discussed. The findings indicate that the strategies used to manage perimenopausal and menopausal vocal changes may serve as valuable guidance for female opera singers seeking to preserve their vocal function as they age. In this regard, the study offers meaningful insight for all female singers who aim to address age-related vocal changes and sustain their artistic performance.