Evli çiftlerde kendinden nefret ve psikolojik sağlamlık arasında anlam temelli başa çıkmanın aracılığı
The mediation of meaning-based coping between self-hate and psychological resilience in married couples
- Tez No: 994937
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYDİ AHMET SATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Evlilik ilişkilerinde bireylerin kendi içsel yaşantıları doğrultusunda psikolojik açıdan karşılıklı etkileşimler yaşamaları söz konusu olabilir. Bireylerin kendilerine yönelik nefret düzeylerinin yüksek olması halinde anlamın başa çıkma sürecine dahil edilmesi evli bireylerde psikolojik sağlamlığın desteklenmesi açısından dikkate değer bir mekanizma olarak ele alınabilir. Bu araştırmada evli bireylerde kendinden nefret ile psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkide anlam temelli başa çıkmanın diyadik/ikili aracılık rolü incelenmiştir. İlgili değişkenleri ölçmek için Kendinden Nefret Ölçeği, Anlam Temelli Başa Çıkma Ölçeği ve Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği kullanılmıştır. Analizler t-testi, ANOVA, korelasyon analizi ve aracılık için ise aktör-partner karşılıklı bağımlılık aracı modelini (APIMeM) içermektedir. Çalışmaya 20-67 yaş aralığında bulunan 421 evli çift (N = 842) katılmıştır. Analiz sonuçlarına göre anlam temelli başa çıkmanın kendinden nefret ile psikolojik sağlamlık ilişkisinde hem aktör hem partner düzeyinde anlamlı bir şekilde aracılık ettiği ortaya çıkmıştır. Bu sonuçlar evli bireylerde kendinden nefretin psikolojik sağlamlık açısından bir risk faktörü oluşturabileceğini buna karşın anlam temelli başa çıkmanın her iki birey için de koruyucu bir işlev üstlenebileceğini göstermektedir. Bulgular doğrultusunda çiftlerle çalışan uzmanların danışma ve terapi süreçlerinde anlam temelli başa çıkma becerilerini destekleyen müdahalelere yer vermelerinin yararlı olabileceği vurgulanabilir.
Özet (Çeviri)
Based on their own internal experiences, individuals may engage in psychological interactions in marriage. Incorporating meaning into the coping process can be regarded as a noteworthy mechanism for supporting psychological resilience in married individuals who experience high levels of self-hate. This study investigated the dyadic mediating role of meaning-based coping in the association between psychological resilience and self-hate in married couples. The pertinent variables were measured using the Self-Hate Scale, Meaning-Centered Coping Scale, and Brief Psychological Resilience Scale. Analyses included t-test, ANOVA, correlation analysis, and the actor-partner interdependence mediator model (APIMeM) for mediation. 421 married couples (N = 842) between the ages of 20 and 67 participated in the study. According to the analysis results, meaning-based coping was found to significantly mediate the relationship between self-hate and resilience at both the actor and partner levels. These results indicate that self-hate may be a risk factor for resilience in married individuals, whereas meaning-based coping may serve a protective function for both individuals. In light of these findings, it can be emphasized that it may be beneficial for professionals working with couples to incorporate interventions that support meaning-based coping skills in counseling and therapy processes.