İstanbul ve Kocaeli'deki müzelerde bulunan arkeoloji koleksiyonlarının deprem riskini azaltmaya yönelik önlemlerin incelenmesi
Examination of measures to reduce earthquake risk to archaeological collections in museums of Istanbul and Kocaeli
  1. Tez No: 994936
  2. Yazar: ÖZGÜN ÖYKÜ ŞANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FEVZİ UĞURYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Arkeoloji, Sanat Tarihi, Museology, Archeology, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzecilik Sanat Dalı
Özet
Depremler müze koleksiyonlarının doğrudan yok olmasına ya da fiziksel hasar görmesine sebep olabilmektedir. Olası bir depremde koleksiyonların hasar görmesini önlemek, müzelerde deprem riskine karşı yapısal, yapısal olmayan ve koleksiyonlara yönelik önlemlerin alınmasıyla mümkündür. Yapısal önlemler binanın güçlendirilmesi, zemininin iyileştirilmesi gibi mühendislik uygulamalarını, yapısal olmayan önlemler ise binanın taşıyıcı sistemi dışında kalan elemanlara (duvar, pencere, kapı, mobilya vs.) yönelik olarak camlara güvenlik filmi takılması, sergileme ve depolama sistemleri, yangın söndürme sistemleri, aydınlatmaların sabitlenmesi gibi çalışmaları içermektedir. Müze koleksiyonlarının deprem riskine karşı korunmasında ise destek, misina, müze mumu, taban izolatörü kullanımı gibi farklı yöntemler nesnelerin malzemesi, boyutu, ağırlığı gibi hususlar göz önüne alınarak kullanılmaktadır. Türkiye'de 1999 yılında meydana gelen Kocaeli ve Düzce depremleri kırılma noktası olmuş, özellikle İstanbul'daki müzelerde birtakım önlemler alınmış, üniversitelerde konuyla ilgili bilimsel çalışmalar gerçekleştirilmiştir. İstanbul ve Kocaeli'de bulunan bazı müzeler ve koleksiyonlarının gelecekte yıkıcı bir depremle karşı karşıya kalma ihtimaline karşı bu tür çalışmalarının yaygınlaştırılmasına ihtiyaç vardır. Bu tez çalışmasının amacı, müze koleksiyonlarına yönelik deprem riskine karşı alınan yapısal olmayan ve koleksiyon temelli önlemleri incelemek; İstanbul ve Kocaeli'de bulunan arkeoloji müzelerinde mevcut durumu tespit etmek ve uygulamaları değerlendirmektir. Tez çalışması kapsamında, her iki ilde koleksiyonunda arkeolojik eser barındıran ve deprem riskine karşı önlem alan müzelerin sergileme alanları incelenmiştir. Araştırmada literatür taraması, saha çalışması ve görüşme yöntemleri kullanılmıştır. Böylelikle söz konusu müzelerdeki arkeolojik koleksiyonlar için deprem riskine karşı alınan önlemler örnek çalışmalardaki uygulamalar çerçevesinde değerlendirilmiş ve ilgili müzeler için mevcut durumu iyileştirmeye yönelik öneriler getirilmiştir. Bu çalışma, incelenen müzelerde afet risklerine karşı bazı olumlu uygulamalar mevcut olsa da genel anlamda alınan önlemlerin eksik olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle koleksiyonlarla ilgili alınan önlemlerin yeterli olmadığı, bazı müzelerde ise hiçbir önlem alınmadığı tespit edilmiştir. Müze personelinin afet riskleriyle ilgili farkındalığı ve yapısal olmayan risklere karşı müdahale konusunda bilgi düzeyinin oldukça farklı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Earthquakes can cause direct destruction or severe physical damage to museum collections. It is possible to prevent damage to collections in a potential earthquake by taking structural, non-structural and collection-oriented measures against earthquake risk in museums. Structural mitigation measures involve engineering applications such as strengthening the building and improving the ground, while non-structural mitigation measures involve elements outside the bearing system of the building (walls, windows, doors, furniture, etc.), such as installing safety film on windows, display and storage systems, office furniture, fire extinguishing systems, and securing lighting fixtures. To protect museum collections against earthquake risk, various methods, such as supports, wire, museum wax, and base isolators, are used, taking into account factors such as the material, size, weight, and condition of the artefacts. The Kocaeli and Düzce earthquakes that occurred in Turkey in 1999 were a turning point, with certain measures being taken in museums, particularly in Istanbul, and scientific studies on the subject being conducted at universities. There is a need to expand such efforts in Istanbul and Kocaeli to prepare museums and their collections for the possibility of facing a destructive earthquake in the future. This study aims to review the literature on earthquake risk mitigation measures and non-structural measures for museum collections, identify the current situation in this regard in archaeological museums in Istanbul and Kocaeli, and evaluate the work that has been done. As part of the thesis study, the exhibition areas of museums in both provinces that house archaeological artefacts in their collections and take precautions against earthquake risk were examined. The study employed literature review, fieldwork, and interview methods. Thus, the measures taken against earthquake risk for the archaeological collections in the museums in question were evaluated within the framework of the practices in the case studies, and recommendations were developed to improve the current situation for the relevant museums. Although some positive practices against disaster risks exist in the museums examined in the study that are at risk of earthquakes, the study revealed that the measures taken are generally insufficient. It has been determined that the measures taken, particularly with regard to collections, are insufficient, and that in some museums no measures have been taken at all. It has been observed that museum staff's awareness of disaster risks and their level of knowledge regarding intervention against non-structural risks vary considerably.