Deleuze'ün aşkınsal ampirizmi, modern öznenin varoluşsal dönüşümü: Kapitalizm ve kontrol toplumu perpektifi
Deleuze's transcendental empiricism, the existential transformation of the modern subject: The perspective of capitalism and the control society
- Tez No: 995019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDİ SELİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, modern öznenin çözülüşünü Deleuze'ün aşkınsal ampirizmi çerçevesinde felsefi, epistemolojik ve ontolojik düzlemlerde incelemektir. Çalışma, modern öznenin tarihsel olarak bilgi–iktidar ilişkileri içinde biçimlendiği fikrinden hareketle, bu öznenin çözülme sürecini bir yitim değil, deneyimin içkin üretkenliğiyle bağlantılı bir yeniden kuruluş olarak değerlendirmektedir. Araştırmanın problematiği, öznenin klasik anlamda sabit bir kimlik, bütünlük ve bilinç merkezi olarak düşünülmesinin, modernliğin rasyonalist ve temsilci düşünce biçimleriyle nasıl koşullandığını ortaya koymak ve Deleuze'ün aşkınsal ampirizmi üzerinden bu düşünsel sınırların nasıl aşılabileceğini göstermektir. Araştırmanın sonucunda, modern öznenin yok oluşunun bir kaybolma değil farkın, çokluğun ve oluşun yaratıcılığı içinde yeniden var olma süreci olduğu tespit edilmiştir. Öznenin sabitliğini kaybetmesi, onun anlam ve deneyim alanında daha geniş bir hareket kabiliyeti kazanmasına olanak sağlamaktadır. Foucault'nun bilgi–iktidar çözümlemeleri, Bauman'ın akışkan modernite tasvirleri ve Lyotard'ın meşruiyet krizine ilişkin tespitleri, öznenin artık merkezsiz, geçici ve ilişkisel bir biçimde var olduğunu göstermektedir. Deleuze'ün aşkınsal ampirizmi bu çerçevede, öznenin çözülüşünü olumsuz bir dağılma olarak değil varlığın kendini yeni biçimlerde üretme potansiyeli olarak yorumlamaktadır. Böylece modern öznenin yok oluşu, düşüncenin ve deneyimin yeniden biçimlendiği üretken bir alanın açılışı olarak anlam kazanmaktadır. Bu araştırmanın önemi, öznenin çözülüşünü modernliğin krizine indirgemek yerine onu felsefi düşüncenin yenilenme olanağı olarak ele almasıdır. Deleuze'ün aşkınsal ampirizmi aracılığıyla özne, artık bilginin merkezi değil, farkların ve oluşların süreğen hareketi içinde konumlanan dinamik bir yapı olarak kavranmaktadır. Bu yaklaşım yalnızca modern özne anlayışının sınırlarını aşmakla kalmamakta ve aynı zamanda özgürleşme, direniş ve yaratıcı eylem biçimlerinin de yeniden tanımlanmasına katkı sunmaktadır. Çalışma böylece modern öznenin yok oluşunu, varoluşun kendi içkin potansiyelleri doğrultusunda yeniden doğuşunun imkânı olarak yorumlayarak çağdaş felsefi tartışmalara özgün bir kuramsal katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the dissolution of the modern subject within the framework of Deleuze's transcendental empiricism, analyzing it through philosophical, epistemological, and ontological dimensions. Starting from the premise that the modern subject is historically constituted within power–knowledge relations, the research reinterprets its dissolution not as a loss but as a reconstruction process intertwined with the immanent productivity of experience. The central problem of the study lies in revealing how the conception of the subject as a stable identity and center of consciousness has been conditioned by the rationalist and representational forms of modernity, and how Deleuze's transcendental empiricism offers a way to transcend these limits. The findings indicate that the disappearance of the modern subject should not be understood as annihilation but as the emergence of new creative possibilities through difference, multiplicity, and becoming. The loss of subject-centered stability enables a broader scope of meaning and experience, allowing the subject to exist in dynamic and relational forms rather than as a fixed identity. The analyses of Foucault, Bauman, and Lyotard demonstrate that the subject has become decentered, fluid, and temporary in its modes of existence. Deleuze's transcendental empiricism thus redefines this dissolution as a productive process in which existence continuously recreates itself in new forms. Consequently, the disappearance of the modern subject represents not the end of modernity, but the beginning of new configurations of thought and experience. The significance of this study lies in its interpretation of the subject's dissolution not as a symptom of crisis, but as a philosophical opportunity for renewal. Through Deleuze's transcendental empiricism, the subject is no longer the center of knowledge but a dynamic structure situated within the continuous movement of differences and becomings. This perspective not only transcends the limitations of the modern subject but also contributes to redefining the possibilities of freedom, resistance, and creative action. Thus, the study provides an original theoretical contribution by interpreting the disappearance of the modern subject as the potential ground for the rebirth of existence within its own immanent multiplicity.