Metal talaşlarının seramik sır yüzeylerindeki görsel etkileri
Visual effects of metal shavings on ceramic glaze surfaces
  1. Tez No: 995070
  2. Yazar: SİMGE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. HALİDE OKUMUŞ ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
Özet
Sanatçılar seramiklerinde metal talaşlarını ve tozlarını çamurlarda, cürufları çamurlarda ve sırlarda kullanılmışlardır. Bu tez çalışmasında ise seramik sır yüzeylerinde farklı görsel etkiler yakalayabilmek amacıyla bakır, demir, krom metal talaşları sırlarda kullanılmıştır. Denemelere geçmeden önce, sonuçların değerlendirilmesinde katkı sağlayacağından, bakır, demir ve kromun oksit formlarının sırlardaki etkilerine, talaşı kullanılan metallere ve seramiklerinde metal kullanan sanatçılara değinilmiştir. Denemelerde üç farklı çamur üzerine metal talaşı katkılı dört farklı sır kullanılmıştır. Bisküvi pişirimleri 900°C'de, metal talaşı katkılı sırlı pişirimleri 1040°C'de yapılmıştır. Daha yüksek sıcaklıklardaki sonuçları karşılaştırabilmek amacıyla aynı deneme plakaları 1100°C'de tekrar pişirilmiştir. 1040°C' de sırlar tam olarak erimemiş, metal talaşları sıra tutunmuş olsa da keskin kenarlı rölyefler halinde kalmıştır. 1100°C'de sırlar daha iyi erimiş, talaşlar sır ile daha uyumlu olmuştur. Eriyerek yüzeyde yayılan bakır talaşlarının koyu siyah ve koyu yeşil metalik lekelerinin etrafında mavi, turkuaz renkler görülürken, demir ve krom talaşlarının erimediği ancak sırla daha iyi kaynaştığı, sarımsı ve kahverengimsi renge dönüştüğü görülmüştür. Denemelerdeki sonuçlar referans alınarak tez kapsamında, metal talaşı katkılı sırların çukur, dik ve düz yüzeylerde kullanımını gösterecek sanatsal uygulamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Artists used metal shavings and dust in clays, slag in clays, and glazes in their ceramics. In this thesis, copper, iron, and chromium metal shavings were used in glazes to achieve different visual effects on ceramic glaze surfaces. Before proceeding with the experiments, the effects of the oxide forms of copper, iron, and chromium on glazes, the metals used as shavings, and the artists who used metal in their ceramics were discussed, as they will contribute to the evaluation of the results. In the experiments, four different glazes with metal shavings were used on three different clays. Biscuit firings were conducted at 900°C, and glazes with metal shavings were fired at 1040°C. To compare the results at higher temperatures, the same test plates were fired again at 1100°C. At 1040°C, the glazes did not fully melt, and although the metal shavings adhered to the surface, they remained as sharp-edged reliefs. At 1100°C, the glazes melted better, and the shavings became more compatible with the glaze. Blue and turquoise hues were observed around the dark black and dark green metallic spots of the copper shavings that melted and spread across the surface. Iron and chrome shavings were observed not to melt but to blend better with the glaze, turning yellowish and brownish. Based on the experimental results, the thesis also produced artistic applications demonstrating the use of shavings-infused glazes on concave, vertical, and flat surfaces.