Zanzibarlı kadınların Türkçe öğrenmede yaşadıkları eğitsel sorunlar: Bir durum çalışması
Educational problems experienced by Zanzibari women in learning Turkish: A case study
  1. Tez No: 995069
  2. Yazar: FİGEN AKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEFİKA MELİKE ÇAĞATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
ZANZİBARLI KADINLARIN TÜRKÇE ÖĞRENMEDE YAŞADIKLARI EĞİTSEL SORUNLAR: BİR DURUM ÇALIŞMASI Figen AKSOY Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Kadın ve Aile Çalışmaları Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi Danışman: Dr. Öğr. Üyesi Şefika Melike ÇAĞATAY 29/08/2025, 103 Bu çalışma, Tanzanya'nın Zanzibar Adası'nda Zanzibar Üniversitesi'nde Türkçe öğrenen kadın öğrencilerin Türkçe öğrenme süreçlerini, bu süreçte karşılaştıkları eğitsel/dilbilimsel güçlükleri ve toplumsal-kültürel etkenleri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımıyla yürütülmüş; kolay ulaşılabilir amaçlı örnekleme ile seçilen 40 kadın öğrenci (18–61 yaş) ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve araştırmacı gözlemleri veri setine dâhil edilmiştir. Veriler, tümevarımsal bir yaklaşımla açık kodlama üzerinden temalara ayrılarak tematik analizle çözümlenmiştir. Bulgular, Türkçe öğrenmeye yönelik motivasyonların ağırlıkla kariyer ve gelecek planlaması, arkadaş tavsiyesi, Türk dizileri ve kültürel yakınlık (İslami ortak payda) ekseninde şekillendiğini; katılımcıların tamamının Türkiye'ye gelmeyi (yüksek lisans yapma, ülkeyi gezip görme) istediğini göstermektedir. Katılımcıların tamamının en az bir yabancı dile hâkim olduğu (yaygın olarak İngilizce, Arapça, Fransızca; bazı örneklerde İtalyanca, Rusça, Çince) saptanmış; Türkçe öğrenmenin sosyal yaşamda iletişim ve kültürlerarası etkileşimi artırma, Türkiye'de/ Türkiye bağlantılı eğitim ve iş fırsatlarına erişme umudu gibi katkıları öne çıkmıştır. Öte yandan ev içi ve bakım sorumlulukları ile toplumsal cinsiyet rolleri derse katılımı olumsuz etkileyen temel etkenler arasında yer almış; sosyo-ekonomik kısıtlar ve ataerkil yapı kadınların sosyal/ekonomik/hukuksal alanlarda daha fazla sınırlandığını düşündürmüştür. Çalışma, kadın öğrencilerin sosyo-kültürel arka planlarının öğretim tasarımında dikkate alınmasını; esneklik tanıyan uygulamalar geliştirilmesini, ekonomik desteklerin artırılmasını ve Türkçe öğretiminin kültür temelli etkinliklerle (yemek, kültürel buluşmalar, müzik, sinema vb.) güçlendirilmesini önermektedir .
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the educational and linguistic processes of Zanzibari female students learning Turkish at Zanzibar University (Zanzibar Island, Tanzania), with a particular focus on the challenges they face and the socio-cultural factors shaping their learning experiences. Designed as a qualitative study, the research employed purposeful (convenience) sampling and included semi-structured interviews with 40 female participants aged 18–61, complemented by the researcher's field observations. Data were analyzed through an inductive thematic analysis process based on open coding and theme generation. Findings indicate that the leading motivations for learning Turkish revolve around career and future planning, peer recommendations, Turkish TV series, and perceived cultural affinity (notably shared Islamic elements). All participants reported an intention to visit Turkey, mainly to pursue graduate studies and to travel. Participants were multilingual—most commonly speaking English, Arabic, and French (with some also reporting Italian, Russian, or Chinese)—and described Turkish as a language that could expand communication networks, facilitate intercultural contact, and enhance access to education and employment opportunities connected to Turkey. However, domestic and caregiving responsibilities rooted in gender roles were found to hinder class attendance and continuity, while socio-economic constraints and patriarchal norms were perceived as limiting women's social, economic, and legal participation. Accordingly, the study recommends flexible, women-sensitive teaching arrangements, strengthened financial support (scholarships/material aid), and culturally enriched instruction through activities such as culinary workshops, cultural meetings, music, and cinema events