Kamu yönetimi öğrencilerinin siyaset okuryazarlığı: Marmara Bölgesinde bir araştırma
Political literacy of public administration students: A research Marmara
- Tez No: 995092
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye Cumhuriyeti Marmara Bölgesi'ndeki devlet üniversitelerinde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi programlarına kayıtlı lisans öğrencileri arasında siyaset okuryazarlığını araştırmaktadır. Vatandaşlık ve siyasal eğitim üzerine yapılan uluslararası araştırmaları temel alan çalışma, siyasal okuryazarlığı siyasal uzmanlık, siyasal bilgi, siyasal farkındalık, siyasal ilgi ve siyasal katılımı içeren çok boyutlu bir yapı olarak kavramsallaştırmaktadır. Bu boyutlar Köksal ve Erol (2021) tarafından geliştirilen Siyasal Okuryazarlık Ölçeği kullanılarak incelenmiştir. Araştırmada veriler, Marmara Bölgesi'ndeki 12 devlet üniversitesinin Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümlerinde okuyan 2.007 öğrenciden yüz yüze toplanmıştır. Anket, 24 maddelik beş faktörlü Siyaset okuryazarlığı Ölçeği ile temel demografik özellikleri, akademik bilgileri ve siyasi ilgi ve katılım göstergelerini yakalayan maddeleri içermektedir. Tanımlayıcı istatistikler genel ve boyutsal siyaset okuryazarlığı düzeylerini ortaya koymak için kullanılırken, güvenilirlik analizleri ölçeğin bu örneklemdeki iç tutarlılığını test etmektedir. Siyaset okuryazarlığı ile seçilmiş arka plan değişkenleri arasındaki farklılıkları ve ilişkileri incelemek için grup karşılaştırma testleri ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Çalışma, öğrencilerin ortaya çıkan siyaset okuryazarlığı profillerini sunmakta ve bunları vatandaşlık ve siyasi eğitimle ilgili ulusal ve uluslararası literatür ışığında tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates political literacy among undergraduate students enrolled in Political Science and Public Administration programmes at state universities in Türkiye's Marmara Region. Based on international research on citizenship and political education, the study conceptualises political literacy as a multidimensional construct comprising political expertise, political knowledge, political awareness, political interest, and political participation. These dimensions were examined using the Political Literacy Scale developed by Köksal and Erol (2021). The data for the study were collected face-to-face from 2,007 students studying in the Political Science and Public Administration departments of 12 state universities in the Marmara Region. The questionnaire included items capturing basic demographic characteristics, academic information, and indicators of political interest and participation, using a 24-item, five-factor Political Literacy Scale. Descriptive statistics were used to reveal general and dimensional political literacy levels, while reliability analyses tested the internal consistency of the scale in this sample. Group comparison tests and correlation analyses were conducted to examine the differences and relationships between political literacy and selected background variables. The study presents the emerging political literacy profiles of students and discusses them in light of national and international literature on citizenship and political education.