Yaşlı nüfus ve afet bilinci: Huzurevi örneği
Elderly population and disaster awareness: The nursing home example
  1. Tez No: 995091
  2. Yazar: ONUR GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA BEKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Geriatri, Halk Sağlığı, Social Work, Geriatrics, Public Health
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğal Afetlerin Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Afetlerin yaşlı bireyler üzerindeki yıkıcı etkisi ve Türkiye'nin artan yaşlı nüfusu, kurumsal bakımdaki yaşlıların afet hazırlığının incelenmesini zorunlu kılmaktadır. Geriatri alanına özgün bir katkı sunmayı hedefleyen bu çalışma, İstanbul Kartal'daki bir huzurevinde yaşayan 65 yaş üzeri bireylerin afet bilincini ve hazırlık düzeylerini derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Tekli bütüncül durum çalışması deseniyle yürütülen araştırmada, 15 katılımcıdan toplanan veriler MAXQDA 2022 ile analiz edilmiş ve bulgular; Bireysel Kapasite ve Yetkinlikler, Afet Algısı ve Farkındalık, Güvenlik ve Risk Algısı, Hazırlık Düzeyi ve Kapasite ile Gelecek Kuşaklara Öneriler olmak üzere beş ana tema altında toplanmıştır. Araştırma bulguları, huzurevi sakinlerinin afetlere hazırlığı bireysel bir sorumluluktan ziyade kurumsal bir görev olarak algıladıklarını ve“risk transferi”yaparak kendilerini kuruma emanet ettiklerini göstermektedir. Katılımcıların afet bilincine sahip olmalarına rağmen, hareket kısıtlılığı ve kronik rahatsızlıklar nedeniyle“tahliye”kavramına karşı direnç geliştirdikleri; merdiven kullanımından duyulan korku nedeniyle afet anında“yerinde sığınma”(odada kalma) stratejisini benimsedikleri tespit edilmiştir. Standart“afet çantası”uygulamasının fiziksel taşıma güçlüğü ve işlevsizlik algısı nedeniyle katılımcılar tarafından reddedildiği; bunun yerine yatak başı ilaç ve su erişiminin hayati görüldüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The devastating impact of disasters on elderly individuals and Turkey's increasing elderly population make it imperative to examine the disaster preparedness of the elderly in institutional care. Aiming to provide a unique contribution to the field of geriatrics, this study aims to examine in depth the disaster awareness and preparedness levels of individuals over the age of 65 living in a nursing home in Kartal, Istanbul. In the research conducted with a single holistic case study design, data collected from 15 participants were analyzed with MAXQDA 2022, and the findings were gathered under five main themes: Individual Capacity and Competencies, Disaster Perception and Awareness, Safety and Risk Perception, Preparedness Level and Capacity, and Suggestions for Future Generations. Research findings indicate that nursing home residents perceive disaster preparedness as an institutional duty rather than an individual responsibility and entrust themselves to the institution by engaging in“risk transfer.”It was determined that although the participants possessed disaster awareness, they developed resistance to the concept of“evacuation”due to mobility limitations and chronic illnesses, and adopted the“shelter-in-place”(staying in the room) strategy during a disaster due to the fear of using stairs. It was also determined that the standard“disaster bag”practice was rejected by the participants due to physical carrying difficulties and a perception of dysfunctionality; instead, bedside access to medication and water was deemed vital.