Keşfu'l Mahcûb ışığında çağ ve perdeler
Ages and curtains in the light of Keşfu'l Mahcûb
  1. Tez No: 995142
  2. Yazar: MÜKERREM CEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAN DÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu tez, tasavvuf literatürünün temel kaynaklarından biri olan Keşfu'l-Mahcûb adlı eserde ele alınan“perdeler”(hicâb) konusunu incelemektedir. Çalışmada, eserdeki hicâb kavramına yaklaşım, tasavvuf geleneğinde öne çıkan önemli mutasavvıfların yorumlarıyla birlikte değerlendirilmiş; böylece konunun hem teorik temelleri hem de tasavvufî seyr u sülûk açısından pratik boyutları ortaya konulmuştur. Araştırma, yalnızca metin merkezli bir çözümleme ile sınırlı kalmamış; farklı dönemlere ait yorumları karşılaştırmalı bir yaklaşımla ele alarak“perdeler”meselesine bütüncül bir perspektif kazandırmayı amaçlamıştır. Bu çalışma, modern dönemde tasavvufî kavramların anlam kaymalarına uğradığı bir düşünsel zeminde,“perde”anlayışını asıl bağlamına döndürme ve Hucvîrî'nin epistemolojik yaklaşımını yeniden yorumlama gereğinden doğmuştur. Bu yöntem aracılığıyla,“hicâb”kavramının tasavvufî düşüncedeki konumu hem klasik metinlerin özgün yaklaşımı hem de sonraki dönem yorumlarının katkılarıyla sistematik bir çerçeve içinde değerlendirilmiştir. Bu sentez çalışması, klasik tasavvuf mirasının kendi bütünlüğü içinde yeniden yorumlanmasına katkı sunmakta ve“perde”konusunun tasavvufî gelenekteki sürekliliğini görünür kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the concept of“veils”(ḥijāb) as discussed in Kashf al-Maḥjūb, one of the foundational works of the Sufi tradition. The study evaluates Hujvīrī's approach to the notion of ḥijāb in comparison with the interpretations of other prominent Sufi thinkers. In doing so, it reveals both thetheoretical foundations and the practical dimensionsof the concept within the context of Sufi epistemology and spiritual progress (sulūk). The research is not limited to a text-centered analysis; rather, it adopts a comparative and holistic approach by examining various interpretations from different historical periods. The necessity of this study arises from the need to reinterpret Hujvīrī's epistemological perspective and to restore the original meaning of the“veil”concept, which has undergone semantic shifts in modern readings of Sufi thought. Through this methodological framework, the position of the ḥijāb concept in Sufi philosophy is explored within asystematic and contextual structure, drawing on both classical texts and later commentarial traditions. This synthesis contributes to a renewed understanding of the classical Sufi heritage within its own integrity and highlights the continuity of the“veil”concept throughout the Sufi tradition.