Ebussuud Efendi fetvalarında edebi unsurlar
Literary elements in Ebussuud Efendi's fatwas
  1. Tez No: 995143
  2. Yazar: EMİNE AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ELİAÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
İslam dünyasında dini eserlerde kullanılan manzum biçim Osmanlı Devleti'nde fetvâlarda da uygulanmıştır. Bu uygulamanın büyük ölçüde sorunun manzum biçimde sorulması veya fetvâyı veren şeyhülislâmın şair olmasıyla ilgili olduğu düşünülmektedir. Ebu'-s-su'ûd Efendi, Osmanlı Devleti'nde en uzun süre ile şeyhülislâmlık yapmış, bu süre içerisinde vermiş olduğu fetvâlarla birçok meseleyi çözmüş, devlet ve toplum üzerinde önemli etkilere sahip bir devlet adamıdır. Bu çalışmada aynı zamanda şair olan ve XVI. asırda verdiği fetvâlarla dönemin önemli şeyhülislâmlarından olan Ebu'-s-su'ûd Efendi'nin fetvâlarının edebi unsurlar açısından incelemesi yapılmaktadır. Çalışma ile edebiyat açısından zayıf görülen bu fetvâların özellikleri ele alınarak sanatsal yönleri ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Bu doğrultuda ilk olarak Ebu'-s-su'ûd Efendi'nin gerek şekil gerek muhteva olarak bu unsurları içeren fetvâları belirlenmiştir. Giriş bölümünde tezin amacı, önemi, fetvâ kavramı, fetvâ kurumu ve bu kurumu temsil eden şeyhülislâmlık makamı ele alınmıştır. İkinci bölümde Ebu'-s-su'ûd Efendi'nin hayatı ve eserleri ile ilgili bilgilere değinilmiştir. Çalışmanın esasını teşkil eden üçüncü bölümde ise Ebu'-s-su'ûd Efendi'nin belirlenen manzum fetvâları ve konusu dil ve edebiyatla ilgili olan fetvâlar olarak farklı başlıklarda incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise incelenen fetvâlar ile ilgili çalışmanın genel bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The verse form used in religious works in the Islamic world was also applied in fatwas in the Ottoman Empire. It is thought that this practice is largely related to the question being asked in verse or the fact that the sheikh-ul-Islam who issues the fatwa is a poet. Ebussuud Efendi was a statesman who served as Sheikh al-Islam for the longest time in the Ottoman Empire, resolved many issues with the fatwas he issued during this time, and had significant influence on the state and society. In this study, the fatwas of Ebussuud Efendi, who was also a poet and one of the important sheikhs-ul-islams of the period with the fatwas he issued in the 16th century, are examined in terms of literary elements. This study attempts to reveal the artistic aspects of these fatwas, which are considered weak in terms of literature, by examining their characteristics. In this direction, first of all Ebussuud Efendi's fatwas that containing these elements in both form and content were determined. In the introduction part, the purpose of the thesis, its importance, the concept of fatwa, the institution of fatwa and the office of sheikh al-Islam representing this institution are discussed. In the second part, information about the life and works of Ebussuud Efendi is mentioned. In the third section, which constitues the basis of the study, Ebussuud Efendi's determined fatwas in verse and fatwas related to language and literature were examined under different headings. In the conclusion section, a general evaluation of the study regarding the examined fatwas was made.