Farelerde prenatal dönemde akciğer gelişmesinin histolojik olarak incelenmesi
The Histological examination of pulmonary development of mice in prenatal period
  1. Tez No: 99515
  2. Yazar: ÇETİN PEKÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZİŞAN BULDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
2. ÖZET FARELERDE PRENATAL DÖNEMDE AKCİĞER GELİŞMESİNİN HİSTOLOJİK OLARAK İNCELENMESİ Çetin PEKÇETİN Solunum sisteminin doğuma kadar olan dönemde histolojik ve fizyolojik olarak gelişmesi, doğum sırasında başarılı bir biçimde aniden çalışmaya başlamasını sağlamak içindir. Embriyonal dönemin 4. haftasında, dördüncü faringeal cep çiftinden gelişen akciğer tomurcukları, 5. haftada primer bronkuslara dönüşürler. 7. haftada oluşan tersiyer dallanmalar bronkopulmoner segmentleri oluşturur ve bronkopulmoner segmentlerin dallanması da 24. haftaya kadar sürer. Bronkiyal ağaç son şeklini almadan, postnatal dönemde de bir dizi bölünme daha meydana gelir. Bu çalışmada, Balb/c türü fare fetuslarında akciğer tomurcuklarının ilk ortaya çıkış gününden, doğumdan sonra 1. güne kadar olan gelişmeleri ışık mikroskopik olarak incelendi. Bu amaçla, süperovulasyon tekniği uygulanan 12 adet dişi farenin, 6 adet erkek fare ile çiftleştirilmesinden elde edilen 138 adet fetus ve 9 adet yeni doğan fare yavruları kullanıldı. Elde edilen fetuslara rutin histolojik teknikler uygulanarak preparatlar hazırlandı ve bu preparatlar ışık mikroskopunda incelenerek değerlendirilme yapıldı. Preparatların fotoğrafları çekilerek çalışma tamamlandı. Bu çalışmada Balb/c fare fetuslarında bronkiyal tomurcuklar 11. günde görüldü. Bu tomurcukların ardışık bölünmeleri sonucunda bronş ağacı görüntüsü 13. günden itibaren çok belirgin olarak izlendi ve prenatal 18. günde akciğerlerde terminal kese dönemine ait konfigürasyonlar saptandı. Anahtar kelimeller : Akciğer, gelişme, fare
Özet (Çeviri)
3.SUMMARY THE HISTOLOGICAL EXAMINATION OF PULMONARY DEVELOPMENT OF MICE IN PRENATAL PERIOD. ÇETİN PEKÇETİN The histological and physiological development of the respiratory system prenatally provides to start working suddenly during the delivery succesfully. Lung primordials has developed from 4. pharyngeal pouche at the 4. week of embryonic period become primary bronchus during the 5. week. Tertiary branchs appeared at the 7. week become bronchopulmoner segments and branching of these segments continues until the 24. week. Before the bronchial tree shape the final form more sequential branching occurs. In this study it was aimed to search the development of the lungs under the light microscopy from the first day in which lung primordials appear until the postnatally first day in the fetuses of Balb/c strain mice. For this purpose, mice fetuses and neonatal pups obtained from 12 female mice were used. Superovulation technique was used for fertilization of mice. The preparations have been prepared by rutine histological techniques from fetuses and neonatal pups in this study. These preparations were assessed under the light microscopy. The study was completed by taking photographs of preparations. In the present study, in prenatal period the primordial bronchials were seen on 11. day. The bronchial tree apperance result from the sequential branching of primordials was apparently observed from the day of 13 prenatally and during the day of 18 configurations belong to terminal sac period were detected in lungs. Keywords : Lung, development, mouse