Sıçanlarda prenatal ve postnatal dönemde doğal lenfoid hücrelerin araştırılması
Investigation of innate lymphoid cells in the prenatal and postnatal period in rats
  1. Tez No: 912181
  2. Yazar: HÜSEYİN YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN UNUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Anatomi, Histoloji ve Embriyoloji, Allergy and Immunology, Anatomy, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Doğal lenfoid hücreler (ILC'ler) son 15 yıl içinde keşfedilen bağışıklık hücre ailesidir. ILC'ler bakteri, virüs ve mantar gibi mikroorganizmalara yanıt olarak sitokin salgılayarak ve adaptif immün hücreleri düzenleyerek bağışıklığa katkıda bulunurlar. Bununla birlikte, gelişim sırasındaki dağılımları tam olarak anlaşılamamıştır. Bu çalışmanın amacı, embriyonik günlerden postnatal (PN) 30. güne kadar sıçan gelişimi boyunca dokuya özgü ILC popülasyonlarındaki değişiklikleri karakterize etmektir. Bu çalışmada; karaciğer, akciğer, dalak, mezenterik lenf düğümleri (mLN), timus, ince bağırsak ve kolon dahil olmak üzere çeşitli organlardaki ILC alt kümelerini analiz etmek için akış sitometrisi kullanıldı. Bulgular, ILC popülasyonlarında farklı dokular ve gelişim aşamaları arasında önemli değişimler olduğunu ortaya koydu. Karaciğerde, ILC3'ler doğum öncesi bol miktarda bulunurken, ILC1'ler doğumdan bir hafta sonra artmış ve ILC2'ler doğum sonrası ilk ayın sonunda artış göstermiştir. Akciğerde doğumdan sonra ILC1 ve NK progenitör hücrelerinde artış görülmüştür. ILC3'ler doğumdan sonraki ilk hafta boyunca akciğerde artmış olsa da, doğum sonrası ilk ayın sonunda dramatik bir şekilde azalmıştır. Dalak, fetal dönemdeki ILC3 baskınlığından PN30'da ILC2 baskınlığına geçiş göstermiştir. MLN'de ILC2'ler gelişim boyunca baskın kalmıştır. Timusta, ILC3'ler baskın alt tipti ve doğumdan sonra NK hücre temsilinde bir azalma gözlendi. İnce bağırsak ve kolon ILC2 baskınlığı gösterirken, postnatal kolonda ILC1'lerde kayda değer bir artış gözlenmiştir. Bu çalışma, sıçan hematopoetik, lenfoid ve lenfoid olmayan organlarında prenatal ve postnatal gelişim sırasında ILC popülasyonlarındaki değişimleri aydınlatarak boşluğu doldurmaktadır. Sıçanlar immünolojik araştırmalarda fareler kadar yaygın olarak kullanılmasa da, bulgularımızın ILC'leri inceleyen bilim insanları için değerli bilgiler sağlayacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
Innate lymphoid cells (ILCs) are a family of immune cells discovered within the last 15 years. ILCs contribute to immunity by secreting cytokines and regulating adaptive immune cells in response to microorganisms such as bacteria, viruses, and fungi. However, their distribution during development remain incompletely understood. This study aimed to characterize the changes in tissue-specific ILC populations throughout rat development, from embryonic days to postnatal day (PN) 30. We employed flow cytometry to analyze ILC subsets in various organs, including the liver, lung, spleen, mesenteric lymph nodes (mLN), thymus, small intestine, and colon. Our findings revealed significant shifts in ILC populations across different tissues and developmental stages. In the liver, ILC3s were abundant prenatally, while ILC1s became prevalent one week after birth, and ILC2s increased by the end of the first month postnatally. The lung displayed an increase in ILC1s and NK progenitor cells postnatally. Although ILC3s increased in the lung during the first week after birth, they dramatically decreased by the end of the first postnatal month. The spleen exhibited a transition from ILC3 dominance in the fetal period to ILC2 dominance at PN30. In mLN, ILC2s remained dominant throughout development. In the thymus, ILC3s were the predominant subtype, and a decrease in NK cell representation was observed after birth. While the small intestine and colon showed ILC2 dominance, a notable increase in ILC1s was observed in the colon postnatally. This study fills gap by elucidating the shifts in ILC populations during prenatal and postnatal development in rat hematopoietic, lymphoid, and non-lymphoid organs. Although rats are not as widely used as mice in immunological research, we believe our findings will provide valuable insights for scientists studying ILCs.