Kamu taşınmazlarının turizm amacıyla tahsisi ve yargısal denetimi
Allocation and judicial inspection of public property for tourism purposes
  1. Tez No: 995208
  2. Yazar: YUSRA ZEYNEP ŞİMŞEKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KÜRŞAT ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, kamu taşınmazlarının turizm yatırımlarına tahsisi ve bu işlemlerin yargısal denetimi incelenmiştir. Turizm sektörü, ekonomik kalkınma ve istihdam yaratma açısından stratejik öneme sahip olup, devletin bu alanda uyguladığı teşviklerin en önemlilerinden biri kamu taşınmazlarının yatırımcılara tahsisidir. Ancak, kamuya ait taşınmazların özel girişimcilere turizm yatırımları için tahsisi; kamu yararı, çevre hukuku, sürdürülebilirlik ve anayasal koruma ilkeleri ile doğrudan bağlantılıdır. Bu nedenle tahsis işlemlerinin yalnızca ekonomik boyutu değil, aynı zamanda hukuki ve toplumsal etkileri de dikkate alınmalıdır. Çalışmada, 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu ve ilgili ikincil mevzuat çerçevesinde tahsis süreçleri analiz edilmiş; Danıştay ve Anayasa Mahkemesi içtihatları doğrultusunda yargısal denetimin kapsamı ortaya konulmuştur. Araştırmada özellikle dava açma süresi, yargılama usulü, dava açma ehliyeti ve kanun yolları üzerinde durulmuş; turizm yatırımlarına ilişkin davaların ivedi yargılama usulüne tabi tutulduğu, bu nedenle 30 günlük dava açma süresi, sınırlı savunma aşamaları ve doğrudan Danıştay'da temyiz yoluna gidilmesi gibi özelliklerle diğer idari davalardan ayrıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular, idari yargının kamu taşınmazlarının turizm yatırımlarına tahsisine ilişkin işlemleri denetlerken idarenin takdir yetkisini sınırlandırıcı ve kamu yararını koruyucu bir rol üstlendiğini göstermektedir. İvedi yargılama usulü ile hızlı karar verilmesi sağlanırken, savunma haklarının daralması yönünde eleştiriler de bulunmaktadır. Dolayısıyla, turizm yatırımlarının hızlandırılması ile adil yargılanma hakkı arasında hassas bir denge kurulması gerektiği açıktır. Sonuç olarak, kamu taşınmazlarının turizm amacıyla tahsisi, yalnızca yatırım ve ekonomi boyutuyla değil; aynı zamanda hukuki, çevresel ve toplumsal etkileriyle de ele alınması gereken çok boyutlu bir süreçtir. Bu bağlamda, etkin işleyen bir yargısal denetim mekanizması, kamu yararı ile özel yatırım yararı arasında adil bir denge kurulmasını sağlayarak sürdürülebilir turizm politikalarının geliştirilmesine katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the allocation of public real estate for tourism investments and the judicial review of these transactions. The tourism sector is strategically important for economic development and employment creation, and one of the most important incentives implemented by the state in this area is the allocation of public real estate to investors. However, the allocation of public real estate to private entrepreneurs for tourism investments is directly linked to the principles of public interest, environmental law, sustainability, and constitutional protection. Therefore, not only the economic dimension of allocation processes but also their legal and social impacts should be considered. This study analyzes allocation processes within the framework of Tourism Encouragement Law No. 2634 and relevant secondary legislation. The scope of judicial review is outlined in line with the precedents of the Council of State and the Constitutional Court. The study specifically focuses on the timeframe for filing a lawsuit, trial procedures, legal capacity, and legal remedies. It concludes that cases related to tourism investments are subject to the expedited trial procedure, distinguishing them from other administrative cases through features such as a 30-day filing period, limited defense stages, and the ability to appeal directly to the Council of State. The findings demonstrate that the administrative judiciary plays a role in overseeing the allocation of public real estate for tourism investments, limiting the administration's discretion and protecting the public interest. However, while the expedited trial procedure ensures swift decisions, there is also criticism that it restricts defense rights. It is clear that a delicate balance must be struck between accelerating tourism investments and the right to a fair trial. In conclusion, the allocation of public real estate for tourism purposes is a multifaceted process that must be addressed not only from an investment and economic perspective, but also from a legal, environmental, and social perspective. In this context, an effectively functioning judicial review mechanism contributes to the development of sustainable tourism policies by ensuring a fair balance between the public interest and private investment.