Çalışan ve çalışmayan kadınlarda kafein tüketiminin uyku kalitesi, depresyon, anksiyete ve stres durumu üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of caffeine consumption on sleep quality, depression, anxiety and stress levels in working and non-working women
- Tez No: 995265
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞANLIER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, çalışan ve çalışmayan kadınlarda kafein tüketiminin uyku kalitesi, depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 20-50 yaş arası 104 çalışan ve 104 çalışmayan olmak üzere toplam 208 gönüllü kadın katılmıştır. Katılımcıların genel bilgileri, sağlık bilgileri, beslenme alışkanlıkları, antropometrik ölçümleri, kafein tüketim sıklığı ve nedeni, Depresyon, Anksiyete, Stres Ölçeği (DASS-21), Kafein Kullanım Bozukluğu Ölçeği (KKBÖ), Yaşam Doyumu Ölçeği (YDÖ) ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksine (PUKİ) verdikleri yanıtlar değerlendirilmiştir. Çalışan ve çalışmayan kadınların kafein tüketimi ortalaması sırasıyla 208.8±89.96 mg/gün ve 202.2±78.59 mg/gündür, ortalama 205.5±84.33 mg/gündür (p>0.05). En fazla tüketilen kafein kaynakları sırasıyla çay, Türk kahvesi, filtre kahvedir. Bu çalışmanın sonucunda çalışan ve çalışmayan kadınlar arasında kafein tüketimi, uyku kalitesi, depresyon, anksiyete, stres düzeyleri arasında istatiksel açıdan anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0.05). Kafein tüketimi >200 mg/gün olan kadınlarda depresyon (p=0.001), anksiyete (p<0.05) ve stres düzeyi (p=0.001) anlamlı düzeyde daha düşük iken yaşam doyumu ve uyku kaliteleri daha yüksek bulunmuştur (p<0.05). Tüm gruplarda kafein tüketimi ve depresyon düzeyi arasında negatif bir ilişki gözlenmiştir (p<0.05). Sonuç olarak düşük-orta doz kafeinin, kadın popülasyonunda ruh halini iyileştirebileceği ve duygu durumlarıyla ilişkilendirilebileceği düşünülmektedir. Gelecek çalışmalarda doz-yanıt ilişkisi için farklı kafein tüketim değerlerine sahip gruplarda ve özellikle kadın örneklemlerde çalışmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effects of caffeine consumption on sleep quality, depression, anxiety, and stress levels in employed and unemployed women. A total of 208 volunteer women participated in the study, 104 employed and 104 unemployed, aged between 20 and 50 years. General information, health information, dietary habits, anthropometric measurements, frequency and reason for caffeine consumption, responses to the Depression, Anxiety, Stress Scale (DASS-21), Caffeine Use Disorder Scale, Satisfaction With Life Scale (SWLS) and Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) were evaluated. The mean caffeine consumption for employed and unemployed women was 208.8±89.96 mg/day and 202.2±78.59 mg/day, respectively, with an average of 205.5±84.33 mg/day (p>0.05). The most commonly consumed caffeine sources were tea, Turkish coffee, and filter coffee, respectively. This study found no statistically significant difference (p>0.05) in caffeine consumption, sleep quality, depression, anxiety, and stress levels between working and non-working women. Women consuming >200 mg/day had significantly lower levels of depression (p=0.001), anxiety (p<0.05), and stress (p=0.001), while life satisfaction and sleep quality were higher (p<0.05). A negative correlation was observed between caffeine consumption and depression levels in all groups (p<0.05). In conclusion, it is suggested that low-to-moderate doses of caffeine may improve mood and be associated with emotional states in the female population. Future studies are recommended to investigate dose-response relationships in groups with varying caffeine consumption levels, particularly in female samples.