Lise ve dengi okullarda spor motivasyonu ile beden eğitimi dersi motivasyonunun karşılaştırılması
An Investigation on high school students sport motivation level and motivation level in physical education courses
- Tez No: 99528
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SUPHİ TÜRKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1062
Özet
ÖZET Lise düzeyinde öğrenim gören gençlerin Spor Motivasyonu ile Beden Eğitimi Dersi Motivasyonlarının araştırılması. İbrahim ÇAM Lise öğrencilerinin Spor Motivasyonu ve Beden Eğitimi Dersi Motivasyonunun ne düzeyde olduğunu belirlemek, elde edilecek bulgularla konuya açıklık getirmek ve öneriler geliştirmek amacı ile böyle bir araştırma yapıldı. Genel bilgiler bölümünde, konu ile yakından ilgili olan motivasyon, spor motivasyonu, beden eğitimi dersi ve beden eğitimi öğretmenlik mesleğinin tarihi gelişimi ele alındı. Eğitim bütünlüğü içinde beden eğitimi dersinin yeri ve önemi araştırıldı. 15 - 18 yaş arası, Manisa, İzmir, Denizli' de 7 ayrı okulda okuyan 763 öğrencinin Genel Spor Motivasyonları ve Beden Eğitimi Dersi Motivasyonları düzeyleri araştırıldı. Veri toplama aracı olarak, kendi kendini değerlendirme tekniğine dayalı anket geliştirildi. Anketin alfa güvenirlik katsayısı oldukça yüksek çıktı. Elde edilen veriler SPSS bilgisayar programı ile değerlendirildi. Varyans analizi, t - testi, Scheffe testi uygulandı. İstatiksel verilere göre lise öğrencilerinin Genel Spor Motivasyonu oldukça yüksek çıktı. Buna karşın Beden Eğitimi dersi motivasyonu düşük bulundu. Spor Motivasyonu açısından deneklerin yaşı, okulları, illeri ayrı ayrı karşılaştırıldığında anlamlı bir farklılık bulunmadı. Fakat Beden Eğitimi Dersi Motivasyonu deneklerin cinsiyeti, sınıfı, okulları illeri bazında ayrı ayn karşılaştırıldığında anlamlı farklılıklar bulundu. Deneklerin lisans, rapor, destek ve teşvik edilme durumlarına göre karşılaştırmalar yapıldı. Anahtar Sözcükler - Lise öğrencileri - Motivasyon - Spor Motivasyonu - Beden Eğitimi Dersi Motivasyonu
Özet (Çeviri)
SUMMARY An Investigation On High School Students Sport Motivation Level And Motivation Level In Physical Education Courses. Ibrahim ÇAM This study was done to identify physical education course motivation level of high school students whose general sport motivation level were also thought to be high. In the literature Review, topres Related with the motivation, sport motivation, historical development and status of physical education courses were discussed. General and sport motivation level of 763 students who were enrolled to seven different high school in Manisa, İzmir and Denizli were investigated. Their average age were 15-17 years old. Self evaluation questionnaire technique was used to collect data. The Questionnaire's "reliability coefficient was considerably high. Statistical analyses of data which included ANOVA, t-test and Scheffe post-ho test were done by using SPSS packet program. The results of the study showed that high school Students' general sport motivation level were considerably high. On the then hand, same group of students' Physical education courses motivation level were low. There were go significant differences among subjects' age, high school type and city in which schools were placed in terms of sport motivation level. However, significant differences were found among subjects' classlevel, sex and school types in terms of sport motivation level. Reinforcement level during the study, health clearance status of students were also investigated. Key Words : High school students, Motivation Sport motivation, Physical education course motivation