Tavuk ve balık derisinden elde edilenkolajenin 3 boyutlu yapı iskelelerindekullanımı ve karakterize edilmesi
Use and characterization of collagen obtained from chicken and fish skin in 3D scaffolding
  1. Tez No: 995310
  2. Yazar: SEVDA ZOURAZEMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA DİDEM KOZACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Translasyonel Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Kolajen, insanlarda ve memelilerde, özellikle ekstrasellüler matrikste (ESM) bulunan en bol yapısal proteindir. Birincil işlevi vücudu bir arada tutmaktır. Proteinlerin kolajen süper ailesi, tanımlanmış 20'den fazla tip içerir. Yine de tip I kolajen birçok dokudaki ana bileşendir ve çeşitli tıbbi ve biyolojik amaçlar için doğal bir biyomateryal olarak ekstrakte edilebilir. Kolajen, çeşitli kaynaklar, biyouyumluluk, sürdürülebilirlik, düşük immünojenisite, gözeneklilik ve biyolojik olarak parçalanabilirlik dahil olmak üzere çok sayıda avantajlı özelliğe sahiptir. Bu nedenle, kolajenlerin nispi konsantrasyonları ve yönelimleri ile fiziko-kimyasal özellikleri, hem in vivo hem de in vitro hücre büyümesi için ideal bir ortam sağlar. Tip I kolajen bazlı biyomalzemeler, mekanik özelliği güçlendirmek için çapraz bağlama veya biyolojik aktivitelerini arttırmak için biyokimyasal faktörler eklemek gibi, fonksiyonlarını iyileştirmek için de modifiye edilebilir. Bu bilgiler ışığında çalışmamızın amacı, farklı hayvan türlerinden kolajen tip I eldesi ve biyouyumluluğunu incelemektir.
Özet (Çeviri)
Collagen is the most abundant structural protein found in humans and mammals, especially in the extracellular matrix (ESM). Its primary function is to hold the body together. The collagen superfamily of proteins includes more than 20 identified types. Yet type I collagen is the major component in many tissues and can be extracted as a natural biomaterial for various medical and biological purposes. Collagen has numerous advantageous properties, including diverse resources, biocompatibility, sustainability, low immunogenicity, porosity and biodegradability. Therefore, the relative concentrations and orientations of collagens and their physico- chemical properties provide an ideal environment for cell growth both in vivo and in vitro. Type I collagen-based biomaterials can also be modified to improve their function, such as cross-linking to enhance mechanical properties or adding biochemical factors to enhance their biological activity. In the light of this information, the aim of our study is to obtain collagen type I from different animal species and to investigate its biocompatibility.