U 15 kadın futbolculara uygulanan ofsayt kurallı dar alan oyununun ofsayt istatistiklerine etkisinin incelenmesi
The effect of offside rule–based small-sided games on offside statistics in U15 female soccer players
- Tez No: 995311
- Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE ERİKOĞLU ÖRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
U 15 Kadın Futbolculara Uygulanan Ofsayt Kurallı Dar Alan Oyununun Ofsayt İstatistiklerine Etkisinin İncelenmesi Çalışmamız U15 kadın futbolcularına altı hafta boyunca uygulanan ofsayt kuralı içeren dar alan oyunu antrenmanlarının, resmi müsabakalardaki ofsayt istatistiklerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Tek gruplu bir tasarım olarak yapılandırılan bu çalışmaya 24 kadın amatör futbolcu gönüllülük esasına dayalı olarak katılmıştır. Katılımcılara antropometrik ölçümler ve ofsayt kuralı uygulanarak gerçekleştirilmiş olan dar alan oyun protokolü uygulanmıştır. Veriler SPSS istatistik yazılımı ile analiz edilmiştir. Ofsayt ve gol verilerine ilişkin ortalama (X̄), minimum (Min), maksimum (Max) ve standart sapma (SD) değerleri hesaplanmıştır. Ofsayt sayısı ile gol sayısı arasındaki doğrusal ilişki Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizine bakılmıştır. Anlamlılık düzeyi p <0,05 olarak yorumlanmıştır. Ofsayt sayısının gol sayısı üzerindeki etkisini belirlemek için basit regresyon testi uygulanmıştır. Devre bazlı karşılaştırma yapılarak birinci yarı ve ikinci yarı değerleri arasındaki farklar betimsel ortalamalar üzerinden değerlendirilmiş, farkların yönü yorumlanmıştır. Sonuç olarak elde edilen bulgular, ofsayt kuralı uygulanarak planlanan dar alan oyunlarının U15 kadın futbolcularda hücum organizasyonlarının daha verimli hâle gelmesine fayda sağladığını ve ofsayta düşme oranlarını azaltarak müsabaka performansını olumlu yönde geliştirdiğini bununla birlikte ofsayt kurallı dar alan oyunlarının altyapı düzeyindeki kadın futbolcular için, maç ortamına özgü taktik davranışların geliştirilmesinde işlevsel bir antrenman yöntemi olarak uygulanabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The Effect of Offside Rule–Based Small-Sided Games on Offside Statistics in U15 Female Soccer Players This study was conducted to examine the effects of small-sided game training incorporating the offside rule, applied over a six-week period, on offside statistics in official matches among U15 female football players. The study was designed as a single-group research model, and a total of 24 amateur female football players voluntarily participated. Anthropometric measurements were obtained from the participants, and a small-sided game training protocol incorporating the offside rule was implemented. The data were analyzed using SPSS statistical software. Descriptive statistics, including mean (X̄), minimum (Min), maximum (Max), and standard deviation (SD), were calculated for offside and goal-related variables. The linear relationship between the number of offsides and the number of goals was examined using Pearson's product–moment correlation analysis. The level of statistical significance was set at p <0.05. Simple regression analysis was conducted to determine the effect of offside frequency on the number of goals. Additionally, half-based comparisons were performed by evaluating first-half and second-half values based on descriptive means, and the direction of the differences was interpreted. In conclusion, the findings indicate that small-sided games planned with the implementation of the offside rule contribute to more efficient attacking organizations in U15 female football players and positively enhance match performance by reducing offside occurrences. Furthermore, offside rule–based small-sided games can be considered a functional training method for developing match-specific tactical behaviors in female football players at the youth development level.