Reactive power market design for pv-rich distribution networks
Pv-zengin dağıtım şebekeleri için reaktif güç piyasası tasarımı
  1. Tez No: 995319
  2. Yazar: HASAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKTÜRK POYRAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Dağıtık fotovoltaik (PV) üretim kaynaklarının orta gerilim dağıtım şebekelerine artan entegrasyonu, sürdürülebilir enerji sistemleri açısından önemli fırsatlar sunmakla birlikte yeni teknik ve ekonomik zorluklar ortaya çıkarmaktadır. PV üretimi yerel tüketimi karşıladıkça iletim şebekesinden çekilen aktif güç azalırken reaktif güç talebi devam etmekte; bu durum Yüksek Gerilim/Orta Gerilim (YG/OG) bağlantı noktasındaki Q/P oranını artırmakta ve Dağıtım Sistemi Operatörlerine (DSO) mali cezalar uygulanmasına neden olmaktadır. Modern PV inverterleri dinamik P-Q kapasite eğrileri sayesinde esnek reaktif güç kaynakları olarak işlev görebilmektedir. Bu tez, dağıtım seviyesinde PV inverterlerinden reaktif gücün yan hizmet olarak tedarik edilmesine yönelik yerel bir piyasa modeli önermektedir. Önerilen model, Sabit Reaktif Güç Modu üzerine kurgulanmış olup DSO'nun hem sistem operatörü hem de piyasa operatörü rolünü üstlendiği bir yapıya sahiptir. Piyasa takas problemi, 24 saatlik zaman ufku ve saatlik uzlaştırma periyodu ile optimal güç akışı problemi olarak formüle edilmiştir. Modelin özgün katkıları arasında sürdürülebilirlik eşiği, %10 tolerans bandı mekanizması ve kapasite, kullanım ile fırsat maliyeti bileşenlerinden oluşan Beklenen Ödeme Fonksiyonu yer almaktadır. Bu kavramsal çerçeve, DSO'ların ceza riskini azaltırken PV sahiplerine yeni bir gelir akışı yaratmakta ve yüksek PV penetrasyonlu şebekelerde piyasa tabanlı reaktif güç yönetiminin teorik temelini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing integration of distributed photovoltaic (PV) generation sources into medium-voltage distribution networks offers significant opportunities for sustainable energy systems while introducing new technical and economic challenges. As PV generation meets local consumption, the active power drawn from the transmission network decreases, whereas reactive power demand persists; this situation increases the Q/P ratio at the High-Voltage/Medium-Voltage (HV/MV) connection point and imposes financial penalties on Distribution System Operators (DSO). Modern PV inverters can function as flexible reactive power sources owing to their dynamic P–Q capability curves. This thesis proposes a local market model for procuring reactive power as an ancillary service from PV inverters at the distribution level. The proposed model is structured in which the DSO serves as both the system operator and the market operator. The market-clearing problem is formulated as an optimal power flow problem with a 24-hour time horizon and hourly settlement periods. The model's original contributions include a sustainability threshold, a ±10% tolerance-band mechanism, and an Expected Payment Function comprising components for capacity, utilization, and opportunity cost. This conceptual framework reduces the penalty risk for DSOs, creates a new revenue stream for PV owners, and establishes the theoretical foundation for market-based reactive power management in networks with high PV penetration.