Bulanık çok kriterli karar verme teknikleri ile su kalitesinin değerlendirilmesi
Water quality assessment using fuzzy multi criteria decision making techniques
  1. Tez No: 995352
  2. Yazar: ÖZLEM SUİÇMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞATAY TEKE, DOÇ. DR. AKIN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Su, yaşamın sürdürülebilirliği için kritik bir kaynaktır ve kentleşme, tarım, sanayi gibi faaliyetlerin artışı güvenli içme suyu yönetimini zorunlu kılmaktadır. Bu tez çalışmasında sürdürülebilir içme suyu yönetimi amacıyla içme kullanma sularının bütünleşik kalite değerlendirmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla suyun kalitesini etkileyen mikrobiyolojik, kimyasal, fiziksel parametreleri içeren 8 ana kriter ve 44 alt kriter belirlenmiştir. Belirlenen kriterlerin ağırlıklarının hesaplanması için Pisagor Bulanık Analitik Hiyerarşi Prosesi (PFAHP), alternatiflerin sıralanması için ise İdeal Çözüme Benzerliğe Göre Sıralama Tekniği (TOPSIS) kullanılarak bütünleşik bir bulanık çok kriterli karar verme modeli sunulmuştur. Araştırmanın örneklemini Türkiye'nin Bayburt ilindeki 130 farklı depodan alınan içme kullanma suyu numuneleri oluşturmaktadır. Çalışma sonucu, 130 deponun 90'ında kalite düzeyinin ≥0,90, 40 depoda ise <0,90 olduğunu göstermektedir. Sonuçlar, güvenli ve temiz su yönetimi için önceliklendirme ve iyileştirme yol haritası sunmaya yardımcı olmakta ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SDG) 6.1 ve 6.3'e ulaşılmasına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Water is a critical resource for sustaining life, and the increase in activities such as urbanization, agriculture, and industry necessitates effective management of safe drinking water. In this thesis, the quality assessment of drinking and utility water aims to support sustainable drinking water management. To this end, eight main criteria and 44 sub-criteria encompassing microbiological, chemical, and physical parameters that affect water quality were identified. An integrated fuzzy multi-criteria decision-making model is presented, utilizing the Pythagorean Fuzzy Analytic Hierarchy Process (PFAHP) to calculate the weights of the determined criteria, and the Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution (TOPSIS) for ranking the alternatives. The study sample consists of drinking and utility water samples collected from 130 different storage tanks in Bayburt Province, Turkey. The study results indicate that the quality level is ≥0.90 in 90 of the 130 tanks, and <0.90 in 40 tanks. The results provide a roadmap for prioritization and improvement in safe and clean water management, contributing to the achievement of United Nations Sustainable Development Goals (SDG) 6.1 and 6.3.