Seısmıc structure-soıl-structure ınteractıon effects on buıldıngs and damage assessment ın Kahramanmaraş after 6 february earthquake
6 şubat depremi sonrası kahramanmaraş'ta binalar üzerinde sismik yapı-zemin-yapı etkileşimi etkileri ve hasar değerlendirmesi
- Tez No: 995364
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA GÜLLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, yapı–zemin etkileşimi (SSI) ve yapı–zemin–yapı etkileşimi (SSSI) etkilerinin betonarme binaların sismik performansı üzerindeki rolü, farklı yapı yükseklikleri, şev varlığı ve komşu yapı etkileri dikkate alınarak incelenmiştir. Çalışmada, Kahramanmaraş sahasına ait zemin etüt verileri, şehir merkezlerinde yaygın olarak görülen küçük ve orta katlı betonarme çerçeve sistemler ve 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş–Pazarcık depremine ait ivme kayıtları kullanılarak doğrusal olmayan zaman tanım alanı analizleri gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada, farklı yapı yüksekliklerine sahip binaların SSI kapsamında sismik tepkileri değerlendirilmiş ve güvenilir sismik tasarım için yalnızca zemin–yapı rezonans periyodundan kaçınmanın yeterli olmadığı ortaya konmuştur. İkinci aşamada ise, şev yakınında ve komşu bina etkisi altında bulunan orta yükseklikte betonarme bir çerçevenin sismik performansı incelenmiş, komşu binanın yakınlaşmasıyla şev üzerindeki sürşarj yükünün arttığı ve bu durumun sismik koşullarda şev deformasyonlarını yaklaşık %3 oranında büyüttüğü belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, güvenilir sismik tasarımlar için şev varlığı ve komşu yapı etkilerinin birlikte ele alınmasının önemli olduğunu açıkça göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the role of soil–structure interaction (SSI) and structure–soil–structure interaction (SSSI) on the seismic performance of reinforced concrete buildings is investigated by considering different building heights, the presence of slopes, and the effects of adjacent structures. Nonlinear time-history analyses are performed using site-specific geotechnical investigation data from the Kahramanmaraş area, reinforced concrete frame systems commonly found in urban centres with low- to mid-rise configurations, and acceleration records from the 6 February 2023 Kahramanmaraş–Pazarcık earthquake. In the first stage, the seismic responses of buildings with different heights are evaluated within the SSI framework. The results demonstrate that avoiding only the soil–structure resonance period is insufficient to achieve reliable seismic design. In the second stage, the seismic performance of a mid-rise reinforced concrete frame located near a slope and influenced by a adjacent building is examined. As the adjacent building approaches, the surcharge load acting on the slope increases, leading to an approximately 3% amplification in slope deformations under seismic conditions. These findings clearly indicate that the combined consideration of slope effects and adjacent building interaction is essential for achieving reliable seismic designs.