Hasat sonrası putresin ve kekik yağı uygulamalarının şeftalide kalite korunumuna etkisi
Effect of postharvest putrescine and thyme oil application on quality preservation in peach
- Tez No: 995365
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜTTALİP GÜNDOĞDU, DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMA KURU BERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Şeftali meyvesi yumuşak dokusu nedeniyle hasat sonrasında soğuk muhafazaya ihtiyaç duyan bir meyvedir. Bu çalışmada, şeftali meyvesine putresin ve kekik yağı uygulamaları yaparak depolama boyunca meyve kalitesinin korunması hedeflenmiştir. Meyveler 2 mM putresin, 1000 ppm kekik yağı ve putresin ile kekik yağı kombinasyonuna tabi tutularak soğuk hava deposunda saklanmıştır. Şeftali meyveleri 10,20,30 ve 40 gün boyunca delikli plastik kaplar içerisinde 1,5 ℃'de %80 nemde muhafaza edilmiştir. Çalışmada ağırlık kaybının ve çürüme oranının muhafaza süresince arttığı görülmüştür. Tüm muhafaza sürelerinde en düşük ağırlık kaybı ve çürüme oranı putresin uygulamalarından elde edilmiştir. Yalnız kekik yağı ve putresin kombinasyonunda genel olarak pH, titre edilebilir asitlik ve suda çözünür kuru madde miktarı olumsuz etkilenmiştir. 40 gün depolanan meyvelerde kontrol en düşük (%10,17) ve putresin ile kekik yağı kombinasyonu en yüksek (%12,00) suda çözünür kuru madde miktarına sahip bulunmuştur. Bu çalışma sonunda, kekik yağının fazla asitli olması nedeniyle muhafaza süresince şeftali meyvelerinde fiziksel hasara neden olduğu, putresinin ise meyve kalitesini korumada daha etkili yöntem olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Peach fruit requires cold storage after harvest due to its soft texture. This study aimed to preserve fruit quality during storage by applying putrescine and thyme oil to peach fruit. Fruits were treated with 2 mM putrescine, 1000 ppm thyme oil, and a combination of putrescine and thyme oil before being stored in cold storage. Peach fruits were stored in perforated plastic containers at 1.5°C and 80% humidity for 10, 20, 30, and 40 days. The study observed that weight loss and decay rates increased during storage. It was determined that the lowest weight loss and decay rates were obtained with putrescine applications across all storage periods. However, the combination of thyme oil and putrescine negatively affected overall pH, titratable acidity, and soluble solids content. In fruits stored for 40 days, the control had the lowest (10.17%) and the combination of putrescine and thyme oil had the highest (12.00%) soluble solids content. At the end of this study, it was concluded that thyme oil causes physical damage to peach fruits during storage due to its excessive acidity, and putrescine is a more effective method in preserving fruit quality.