III. Antiokhos'un dönemi ve Hellenistik polisstatüsüne bir örnek: Amyzon kenti
An example of the period of Antiochus III and thehellenistic polis status: The city of Amyzon
  1. Tez No: 995407
  2. Yazar: ESMA TAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENEM DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, İskender'in ölümü ve Diadokhoslar'ın onun imparatorluğunu aralarında paylaşmalarından sonra kurdukları ittifaklar ile oluşan Seleukos Krallığı ve bu krallığın en önemli krallarından III. Antiokhos Dönemi üzerine araştırma yapılmıştır. Ayrıca kralın Küçük Asya'daki polisler ile ilişkileri de bu çalışmada ele alınmaktadır. İskender sonrası dönemde yapılan ilk paylaşımlardan kendisine hiçbir toprak düşmeyen İskender'in komutanlarından Seleukos girdiği bazı ittifaklar ile MÖ 305'te kendi krallığını kurmuş ve ardından içinde Küçük Asya'nın bir kısmının da olduğu geniş topraklara sahip olmuştur. I. Seleukos'un ölümünün ardından sırasıyla gelen kralların dönemlerine ve özellikle III. Antiokhos'un altıncı kral olarak tahta çıkması ve krallığının imparatorluğa dönüştürmesine bu çalışmada odaklanılmaktadır. Seleukos Krallığının Hellenistik kentler ile olan ilişkisi de burada anlaşılmaya çalışılmaktadır. Bu konuya iyi bir örnek oluşturan Amyzon Kenti ile kral arasındaki ilişkiler de incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the Seleucid Empire, which was formed after Alexander's death and the Diadochi's division of his empire, and the alliances they formed, as well as the reign of Antiochus III, one of the most important kings of this empire. The king's relations with the city-states of Asia Minor are also discussed in this study. Seleucus, one of Alexander's commanders who did not receive any land in the first division of Alexander's empire, established his own kingdom in 305 BC through various alliances and subsequently gained control over a large territory that included part of Asia Minor. This study focuses on the periods of the kings who succeeded Seleucus I, and in particular on the accession of Antiochus III as the sixth king and the transformation of his kingdom into an empire. The relationship between the Seleucid Kingdom and Hellenistic cities is also examined in this study. The relationship between the city of Amyzon and the king serves as a good example of this topic.