Uluslararası ticarette lojistik yönetimi işlemlerinde blokzincir teknolojisinin kullanımına yönelik hazırlık ve olgunluk düzeyi: Bir model önerisi
Readiness and maturity level of blockchain technology in logistics management operations in international trade: A model proposal
  1. Tez No: 995483
  2. Yazar: BULUTHAN KARAHAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİDE SELÇUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
Özet
Lojistik, yalnızca ürünün bir noktadan diğerine taşınması değil, aynı zamanda siparişin alınmasıyla başlayan ve nihai ürünün tüketiciye ulaşmasına kadar devam eden çok boyutlu bir süreçtir. Lojistik yönetiminin temel amacı, tüm bu süreçlerin en yüksek verimlilikle, minimum maliyetle ve sorunsuz bir şekilde entegre edilmesini sağlamaktır. Günümüzde hızla gelişen dijitalleşme ve teknolojik yenilikler, lojistiğin yeniden tanımlanmasına katkıda bulunmakta; bu bağlamda blokzincir teknolojisi öne çıkan bir çözüm olarak dikkat çekmektedir. Blokzincir, başlangıçta kriptografi temelli bir güvenlik teknolojisi olarak ortaya çıkmış, sonrasında özellikle finansal işlemler alanında yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Ancak zaman içinde bu teknoloji; şeffaflık, güvenilirlik ve izlenebilirlik gibi sağladığı avantajlar sayesinde farklı sektörlerde de uygulama alanı bulmuştur. Tedarik zinciri ve lojistik, bu sektörlerin başında gelmektedir. Özellikle küresel firmalar tarafından yürütülen pilot projeler ve ortak çalışmalar, blokzincirin lojistik süreçlere sağladığı katkıları gözler önüne sermektedir. Bu tez kapsamında, öncelikle lojistik ve blokzincir kavramlarının teorik temelleri ele alınmış, ardından blokzincirin tedarik zinciri ve lojistik alanında nasıl kullanıldığına yönelik literatür taraması yapılmıştır. Çalışmada ayrıca, blokzincirin farklı endüstrilerdeki uygulamalarına da yer verilerek, teknolojinin çeşitlenen kullanım alanları ortaya konmuştur. Tezin ana kısmında ise, lojistik odaklı canlı bir blokzincir projesi incelenmiş ve bu proje üzerinden bir modelleme çalışması gerçekleştirilmiştir. Uygulama kısmında söz konusu projenin aşamaları detaylı olarak açıklanmış, modelleme kısmında ise projenin ekonomik, sosyal ve çevresel etkileri değerlendirilmiştir. Bu amaçla yürütülen anket çalışması, blokzincir kullanımının lojistik yönetimi üzerindeki etkilerini ölçmeye yönelik olarak tasarlanmıştır. Bulgulara bakıldığında blokzincirinin lojistik yönetimine ekonomik boyutta anlaşılma, uygulama ve gelişim potansiyelinin en fazla, çevresel boyutta ise en az olduğu görülmektedir. Ayrıca blokzincirinin anlaşılma skoru yüksek çıksa da uygulama skoru oldukça düşük bulunmuştur. Ek olarak, çalışmanın duyarlılık analizi de incelenmiş ve anket sonuçları tutarlı bulunmuştur. Bu sonuçlar, blokzincir teknolojisinin lojistik alanında önemli bir potansiyele sahip olduğunu, ancak gelişim sürecinin hâlen devam ettiğini göstermektedir. Sonuç olarak, blokzincir teknolojisinin lojistik yönetiminde tam anlamıyla benimsenebilmesi için hukuksal altyapıların güçlendirilmesi ve teknik uygulamaların daha olgun bir seviyeye ulaşması gerekmektedir. Yine de teknolojik gelişmelerin hızlanmasıyla birlikte blokzincirin lojistik süreçlerdeki olumlu etkilerinin artacağı, mevcut sınırlılıkların ise zamanla ortadan kaldırılabileceği öngörülmektedir. Bu bağlamda, çalışma hem literatüre katkı sunmakta hem de gelecekteki akademik ve pratik araştırmalar için bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Logistics is not merely the physical movement of goods from one point to another; it is a multidimensional process that begins with order placement and continues until the final product reaches the end consumer. The primary objective of logistics management is to ensure the seamless integration of these stages with maximum efficiency and minimum cost. In today's world, rapid digitalization and technological innovations are reshaping the definition of logistics, with blockchain technology emerging as one of the most prominent solutions. Initially introduced as a cryptography-based security system, blockchain technology was first widely adopted in financial transactions. However, over time, due to its advantages such as transparency, reliability, and traceability, blockchain has found application in a variety of industries. Among these, supply chain and logistics stand out as areas where blockchain has demonstrated significant potential. Pilot projects and collaborative initiatives led by global firms have already revealed the potential contributions of blockchain to logistics processes. Within the scope of this thesis, the theoretical foundations of both logistics and blockchain are examined, followed by a comprehensive literature review on the use of blockchain in supply chain and logistics management. Additionally, examples of blockchain applications in different industries are presented to illustrate the expanding areas of utilization. The main part of the study focuses on the analysis of a live blockchain-based project in the logistics field, accompanied by a modeling study. The application phase explains the project stages in detail, while the modeling phase evaluates its economic, social, and environmental impacts. For this purpose, a survey study was conducted to measure the effects of blockchain adoption on logistics management. The findings indicate that blockchain has higher understanding, implementation and improvement potentials on economic scope and lower on environmental scope of logistics management. Although the understanding score seems higher, the implementation score seems lower. Addition to this, sensitivity analysis is also examined and results are found balanced. These results highlight that blockchain technology holds significant potential in logistics, although its development process is still ongoing. In conclusion, for blockchain to be fully embraced in logistics management, strengthening legal frameworks and further advancing technical maturity are essential. Nevertheless, it is anticipated that as technological advancements accelerate, the positive impacts of blockchain in logistics processes will expand, while current limitations will gradually be eliminated. In this regard, the study contributes to literature and provides a foundation for future academic research and practical implementations.