İlk üç nesilde ittisâl ve inkıtâ` olgusu
The phenomenon of ittiṣāl and inqiṭāʿ the first three generations
- Tez No: 995484
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YÜCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
Özet
İttisâl, senedin sonuna kadar her bir râvînin hadisi hocasından semâ veya kıraat gibi muteber bir metotla alması ve bu özelliğin senedin başından sonuna kadar devam etmesiyle meydana gelen bir olgudur. İnkıtâ` ise seneddeki kaynaklardan biri veya birkaçının zikredilmeden nakledilmesiyle oluşmaktadır. Özellikle klasik hadis usûlü eserlerinde ittisâl, bir hadisin sahîh kabul edilebilmesi için ileri sürülmüş şartlardan birisi olarak gösterilmiştir. İttisâlin aranmaya başladığı ve nihayetinde şart koşulduğu döneme gelinceye kadar olan süreç hakkında ise detaylı bilgi verilmemektedir. Bu çalışmada sahâbeden başlamak üzere tâbiîn ve tebe-i tâbiîn nesillerindeki ittisâl ve inkıtâ olguları râvîler, rivâyet sayıları ve ricâle ait değerlendirmeler dikkate alınarak incelenmiştir. Buna göre isnâd vurgusu ve talebiyle başlayan faaliyet tebe-i tâbiîn nesli sonuna gelindiğinde semeresini vermiş ve ittisâle geçiş büyük oranda gerçekleşmiştir. Zira münkatı` hadis nakletmekle tanıtılan râvî ve münkatı` rivâyet sayısının gitgide azalıp bitmeye yaklaşması ve ittisâl beklentisini gösteren uygulamaların artması bunu desteklemektedir. Nitekim büyük tâbiîn neslinde münkatı` hadis nakleden râvî oranı %16 olmasına karşılık küçük kuşak tebe-i tâbiîn nesline gelindiğinde bu oran %6'ya kadar düşmüştür.
Özet (Çeviri)
Ittiṣāl is a phenomenon that occurs when each transmitter (rāwī) in the chain of narration (isnād) receives the ḥadīth from his teacher through an accepted method, such as direct audition (samāʿ) or recitation (qirāʾa), and this characteristic continues uninterrupted from the beginning to the end of the chain. Inqiṭāʿ, on the other hand, refers to the omission of one or more sources in the isnād during transmission. Especially in later works of ḥadīth methodology (uṣūl al-ḥadīth), ittiṣāl has been presented as one of the conditions required for a ḥadīth to be deemed ṣaḥīḥ. However, detailed information is lacking regarding the historical process through which ittiṣāl began to be sought and eventually established as a prerequisite. This study examines manifestations of ittiṣāl and inqiṭāʿ across the generations of the Companions (ṣaḥāba), the Successors (tābiʿūn), and the Successors of the Successors (tabaʿ al-tābiʿīn), drawing on transmitters, numbers of transmissions, and rijāl evaluations. The findings suggest that an activity initially driven by an emphasis on, and demand for, isnād had largely borne fruit by the end of the tabaʿ al-tābiʿīn generation, with the transition to expecting ittiṣāl occurring to a significant degree. This is supported by the steady decline -approaching near disappearance- in both the number of transmitters known for narrating munqaṭiʿ reports and the volume of munqaṭiʿ reports, alongside a corresponding rise in practices that reflect an expectation of ittiṣāl. Accordingly, while the proportion of transmitters in the major tābiʿūn generation who narrate munqaṭiʿ reports stands at 16%, this figure falls to 6% in the later cohort of the tabaʿ al-tābiʿīn.