Ortaçağ'da dinin siyasileştirilmesi ve ticarileştirilmesi üzerinefelsefi bir değerlendirme
A philosophical evaluation on the politicization and commercialization of religion on middleage
- Tez No: 995530
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, din ve siyaset arasındaki ilişki Ortaçağ Felsefesi çerçevesinde incelenmiş olup bu iki kavramın birleşiminde ortaya çıkardığı temel problemler felsefi bağlamda değerlendirilmiştir. İnsan var olduğundan beri hem inanmaya hem de yönetilmeye ihtiyaç duymuştur. Din kavramı insan üzerinde o kadar etkilidir ki toplumların yaşayış şekillerini, kültürlerini, dillerini ve aile yapılarını dahi etkilemiştir. Siyasi otoriteler ise toplum üzerinde bu kadar etki gösteren bir kurumu tarihin belirli dönemlerinde çıkarları için fazlasıyla kullanmıştır. Bu çalışmada ise siyaset felsefesinin temel problemleri ve kavramları, Ortaçağda din ve siyaset ilişkisinin devlet yapılanmasına olan etkisi ele alınmıştır. Ortaçağın başlamasıyla Hristiyanlık adeta bir halk hareketi olarak yayılmaya başlamış, gittikçe kendine taraftar toplamış ve daha sonrasında ise çökmekte olan Roma İmparatorluğunun kralları tarafından imparatorluğu bir araya getirme ve yeniden güçlendirmek için kullanılmıştır. Bunun için düzenlenen ekümenik konsillerde parçalanmaya yüz tutmuş devleti tekrar toparlama gayreti içerisine girmiş, bu konsiller sonrası resmileşen bu din sadece toplumu etkilemekle kalmamış aynı zamanda Kilisenin etkisini imparatorluk üzerinde arttırmıştır. Hristiyanlığın temelinde olan insanın yalnızca tek tanrıya tapınma zorunluluğu Kiliseye ve Kilisenin temsil ettiği bütün değerlere ve dogmalara kayıtsız şartsız itaat etme mecburiyetine evrilmiştir. Ortaçağ Avrupa'sında Kilise, toplumun üzerine adeta bir karabulut gibi çökmüştür. Endüljanslar, aforozlar ve engizisyonlar gibi baskı araçları, Kilisenin çıkarlarına karşı olan herkese uygulanmış, baskıcı din toplumun düşünmesini, üretmesini ve bireyin hakkı olan özgür yaşamını elinden almıştır. Yapılan bu caydırıcı uygulamalardan yıpranan ve Kilisenin baskısına itiraz eden Kilise içinden aydın kişiler, yavaş yavaş Rönesans ve Reform hareketlerini başlatarak Ortaçağ Avrupa'sını bu karanlık döneminden çıkarmaya çalışmışlardır. Ortaçağ dönemi her ne kadar karanlık olarak ifade edilse de bu dönemde el altından yürütülen gelişmeleri de göz ardı etmemek gerekir. Bu nedenle tezimizde Ortaçağı karanlık bir dönem olarak tanımlamaktan ziyade, dinin baskısı altında gelişmenin gizli gizli sürdüğü bir dönem olarak tanımladığımızı belirtmekte fayda vardır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relationship between religion and politics is analysed and the basic problems that arise in the combination of these two concepts are evaluated in terms of philosophy. Since man has existed, he has needed both to believe and to be governed. The concept of religion is so influential on human beings that it has even affected the way of life, culture, language and family structures of societies. Political authorities, on the other hand, have used an institution that has such an impact on society for their interests in certain periods of history. In this study, the effect of basic problems and concepts of political philosophy and also the relationship between religion and politics on state structure in the Middle Ages are discussed. When the Middle Ages began, Christianity was spread almost like a civil commotion, it increasingly gained supporters and then it was used to strengthen again and gather by the kings of the Roman Empire which was falling. In the ecumenical councils organised, the state, which was about to disintegrate, made an effort to recover. The religion formalised after these councils not only affected the society but also increased the influence of the Church on the empire. The obligation to worship only God, which is the basis of Christianity, evolved into an obligation to unconditionally obey the Church and all the values and dogmas represented by the Church. In medieval Europe, the Church descended on society like a black cloud. The repression means like Andalusians, excommunications and inquisitions were applied to anyone who was against the interests of the church, and the oppressive religion took away the society's thinking, production and the free life that the individual has the right to. Tired of these deterrent practices and objected to the repression of the Church, the intellectuals from within the church tried to bring Medieval Europe out of its dark period by gingerly initiating the Renaissance and Reform movements. Although the Middle Ages are described as dark, we should not ignore the developments that were carried out clandestinely during this period. Therefore, it goes without saying that in our thesis, rather than defining the Middle Ages as a dark period, we define it as a period in which development continued secretly under the pressure of religion.