5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenen uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçu ve etkin pişmanlık kurumu
Production and trade of narcotics or psychotropic substances and the effective remorse regulated in penal code of Türkiye numbered 5237
- Tez No: 995531
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Uyuşturucu ve uyarıcı maddeler, insanlık tarihi boyunca tıbbi amaçlarla kullanılmış olmakla birlikte, zamanla kötüye kullanımları nedeniyle birey ve toplum sağlığı üzerinde ciddi tehditler oluşturan bir sorun haline dönüşmüştür. Bu maddelerin kolay erişilebilir hale gelmesi ve bağımlılık yapıcı özellikleri, suç örgütlerinin bu alanı gelir kaynağı olarak görmesine neden olmuş, dolayısıyla uyuşturucu madde imalatı ve ticareti küresel ölçekte organize suç ve terör finansmanı açısından stratejik bir önem kazanmıştır. Bu kapsamda devletler, hem ulusal düzeyde hem de uluslararası iş birlikleri aracılığıyla bu soruna karşı kapsamlı hukuki ve kurumsal tedbirler geliştirmiştir. Bu çalışmada, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 188. maddesinde düzenlenen“uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçu”ayrıntılı biçimde ele alınmakta; suçun unsurları, nitelikli halleri, özel görünüş şekilleri ve yaptırımları, yargı kararları ışığında analiz edilmektedir. Ayrıca suçla mücadelede önemli bir araç olan etkin pişmanlık kurumu, hem cezanın ortadan kaldırılması hem de cezanın azaltılması yönleriyle değerlendirilmiş, farklı ülkelerdeki uygulamalara da yer verilerek mukayeseli bir bakış açısı geliştirilmiştir. Böylelikle, işbu çalışma hem mevzuat hem de uygulama boyutuyla uyuşturucu ile mücadelenin ceza hukuku perspektifinden nasıl şekillendiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Although narcotic and psychotropic substances have been used for medical purposes throughout human history, over time they have transformed into a phenomenon that poses serious threats to individual and public health due to their misuse. The ease of access to these substances and their addictive nature have made them a significant source of income for criminal organizations. Consequently, the production and trafficking of such substances have gained strategic importance on a global scale, particularly in the context of organized crime and terrorism financing. In this regard, states have developed comprehensive legal and institutional measures both nationally and through international cooperation to address this growing issue. This study provides a detailed analysis of the offense of“manufacturing and trafficking narcotic or psychotropic substances”as regulated under Article 188 of the Turkish Penal Code No. 5237. The elements of the offense, its aggravated forms, specific manifestations, and applicable sanctions are examined in light of judicial decisions. Moreover, the institution of effective remorse, which serves as a significant tool in the fight against drug-related crimes, is evaluated in terms of both sentence elimination and sentence reduction. By incorporating comparative perspectives from other legal systems, the study aims to present a comprehensive understanding of how drug control is shaped from the standpoint of criminal law, both in legislation and practice.