Hyper-casual oyunların estetik açıdan incelenmesi; Bridge Race oyun örneği
Analysis of hyper-casual games from an aesthetic perspective; Bridge Race game example
  1. Tez No: 995538
  2. Yazar: MERVE ÇELİKHAN GÜRKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ŞADİ KARAŞAHİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde dijital oyunlar boş zamanları değerlendirmek ve dinlenirken aktivite yapabilmek için başvurulan alanların en başında yer almaktadır. Pandemi döneminde toplumun evde vakit geçirme süresinin artmasıyla da bu pazar, gelişiminde önemli bir aşama kat etmiş ve ilerlemeye devam etmektedir. Dijital oyunlar kendi içlerinde belirli kategorilere ayrılırken, gerçek hayata uyarlanmış detaylı oyunlar yüksek bütçe gerektirdiğinden, oyun şirketleri daha az vakit harcanan, kolay oynanabilirliği sebebiyle bağımlılık yapan hyper-casual (hiper-gündelik) türünde yapımlar üretmektedirler. Bu oyunlarda bir süreklilik ve tekrar mevcuttur, bu da oyuncuların sıkılıp başka oyuna geçmesine neden olabilmektedir. Tasarımsal anlamda zayıf olan oyunların sürekli şekilde üretilmesi, bir oyun tasarımı kirliliğine sebebiyet verebilmektedir. Bu araştırmada, Türkiye'deki oyun sektörünün gelişimi ve literatürdeki Türkçe kaynak verilerinin çoğaltılması amaçlanmış olup, hyper-casual oyun tasarımlarının estetik unsurları detaylı bir şekilde incelenmiş ve bu oyunların başarısında estetiğin rolüne vurgu yapılmıştır. Çalışmada, özellikle dijital oyunların tasarım süreçlerinde kullanıcı deneyimini artırmak için önemli bir araç olarak kabul edilen tasarım tabanlı araştırma yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca literatür taraması ve içerik analizi de yapılmıştır. Türkiye'deki yerli hyper-casual oyun tasarımlarının estetik açıdan incelenmesi sonucunda, bu tür oyunların başarısında görsel unsurların ve kullanıcı deneyiminin kritik bir rol oynadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, digital games are at the forefront of areas utilized to evaluate free time and engage in activities while resting. With the increase in the time spent at home by society during the pandemic period, this market has made significant progress in its development and continues to advance. While digital games are divided into certain categories, and detailed games adapted to real life require a very high budget, game companies also produce titles of the hyper-casual genre, which require less time in design and scenario but are addictive due to their easy playability. Continuity and repetition are inherent in these games, which can cause players to get bored and switch to another game after a few plays. The continuous production of games that are weak in terms of design may lead to game design pollution. This study aimed to investigate the development of the game industry in Turkey and to increase the Turkish source data in the literature, by thoroughly examining the aesthetic elements of hyper-casual game designs and emphasizing the role of aesthetics in the success of these games. The design-based research method, which is considered an important tool to enhance user experience, especially in the design processes of digital games, was used in the study. Furthermore, a literature review and content analysis were conducted. As a result of the aesthetic examination of local hyper-casual game designs in Turkey, it was concluded that visual elements and user experience play a critical role in the success of such games.