Makine öğrenmesi ile üniversite yayınlarının yök araştırma konu başlıklarıyla eşleşme oranlarının belirlenmesi
Determination of matching rates of university publications with yok research topics using machine learning
  1. Tez No: 995626
  2. Yazar: MURAT RESULOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye'deki üniversiteler tarafından üretilen bilimsel makalelerin Yükseköğretim Kurulu araştırma konu başlıklarıyla otomatik olarak eşleştirilmesi için makine öğrenmesi modellerini belirleme ve kurumsal ölçekte uygulanabilir bir sistem geliştirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, klasik makine öğrenmesi (TF-IDF), kelime gömme (FastText, Doc2Vec) ve transformer tabanlı (SBERT, BERT) olmak üzere beş farklı model ailesi sistematik biçimde karşılaştırılmıştır. Büyük Dil Modeli tabanlı etiketleme yöntemiyle 1.682 adet Türkçe akademik makaleden oluşan özgün bir veri seti oluşturulmuştur. Tezin çıktıları arasında otomatik sınıflandırma sistemi ve raporlama planı bulunmaktadır. Geliştirilen sistem, yalnızca akademik bir prototip olmanın ötesinde, üniversitelerin araştırma performanslarını YÖK konu başlıklarına göre otomatik olarak raporlayabilecek, kaynak tahsisi ve stratejik planlama süreçlerinde karar destek mekanizması olarak kullanılabilecek pratik bir çözüm sunmaktadır. Bu çalışma, Türkçe akademik metinlerin sınıflandırılması alanında metodolojik netlik sağlamayı, karşılaştırılabilir bir referans seti oluşturmayı ve ulusal düzeyde akademik araştırma yönetimine doğrudan katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to determine machine learning models for the automatic matching of scientific articles produced by universities in Turkey with the Council of Higher Education (YÖK) research topics and to develop an institutionally applicable system. Within the scope of the study, five different model families, including classical machine learning (TF-IDF), word embedding (FastText, Doc2Vec), and transformer-based (SBERT, BERT), were systematically compared. An original dataset consisting of 1,682 Turkish academic articles was created using the Large Language Model-based labeling method. The outputs of the thesis include an automatic classification system and a reporting plan. The developed system, beyond being just an academic prototype, offers a practical solution that can automatically report universities' research performance according to YOK topics and can be used as a decision support mechanism in resource allocation and strategic planning processes. This study aims to provide methodological clarity in the field of classification of Turkish academic texts, create a comparable reference set, and contribute directly to academic research management at the national level.