Ege bölgesindeki bazı yeşil binaların bım tabanlı sertifikasyon kriterleri açısından değerlendirilmesi
An evaluation of selected green buildings in the aegean region based on bim-oriented certi̇fi̇cation criteria
  1. Tez No: 995627
  2. Yazar: SALİHA TANDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Landscape Architecture, Architecture, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma,“Ege Bölgesi'ndeki Bazı Yeşil Binaların BIM Tabanlı Sertifikasyon Kriterleri Açısından Değerlendirilmesi”sistemi üzerinden çevresel, ekonomik ve sosyal sürdürülebilirlik kriterleriyle olan ilişkisini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada uluslararası sertifikasyon sistemleri (LEED, BREEAM, DGNB) ile ulusal düzeyde geliştirilen SEEB-TR sistemi karşılaştırılmış; bu sistemlerin Ege Bölgesi'nin iklimsel, coğrafi ve kültürel özellikleriyle uyumu değerlendirilmiştir. Veri toplama sürecinde hem literatür taraması hem de bölgedeki sertifikalı binalar üzerinde gerçekleştirilen saha gözlemleri kullanılmış; 12 farklı yeşil bina projesi üzerinden enerji tüketimi, su verimliliği, karbon ayak izi ve malzeme sürdürülebilirliği parametreleri sayısal olarak analiz edilmiştir. Bulgulara göre; BIM tabanlı projelerde enerji verimliliğinde ortalama %18,6, su kullanımında %22,4, karbon salınımında ise %15,8 oranında azalma sağlandığı belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, BIM teknolojisinin sürdürülebilir bina tasarımında yalnızca bir modelleme aracı değil, aynı zamanda veri tabanlı karar destek sistemi olarak işlev gördüğünü göstermektedir. Ayrıca BIM ve Yapay Zekâ (YZ) entegrasyonunun, sertifikasyon kriterlerine uygunluk ve sürdürülebilirlik performansını artırmada ölçülebilir katkılar sunduğu görülmüştür. Sonuç olarak, Ege Bölgesi'nin iklim koşullarına özgü sürdürülebilir yeşil bina tasarım stratejilerinin BIM destekli olarak geliştirilmesi, hem çevresel etkilerin azaltılmasına hem de ulusal sertifikasyon sistemlerinin etkinliğine doğrudan katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The building sector plays a critical role in addressing global climate change, resource depletion, and environmental degradation, positioning sustainability-driven design strategies at the forefront of contemporary architectural research. Within this context, this study investigates the interrelationship between environmental, economic, and social sustainability dimensions through the evaluation of selected green buildings in the Aegean Region of Türkiye within a BIM-based certification framework. The research comparatively examines leading international green building certification systems—LEED, BREEAM, and DGNB—alongside the nationally developed SEEB-TR system, assessing their contextual adaptability to the climatic, geographical, and socio-cultural specificities of the Aegean Region. Methodologically, the study integrates an extensive literature review with empirical field investigations conducted on 12 certified green building projects. Quantitative performance analyses were carried out focusing on energy consumption, water efficiency, carbon emissions, and material sustainability indicators. The findings reveal that BIM-supported design and management processes contribute to measurable sustainability improvements, including an average reduction of 18.6% in energy consumption, 22.4% in water usage, and 15.8% in carbon emissions Beyond its conventional role as a digital modeling environment, Building Information Modeling (BIM) is conceptualized in this research as a data-driven decision-support ecosystem that enhances interdisciplinary coordination and lifecycle-based sustainability assessment. Furthermore, the integration of Artificial Intelligence (AI) within BIM workflows demonstrates additional potential for optimizing certification compliance, predictive performance analysis, and climate-responsive design strategies. The study contributes to the existing body of knowledge by empirically demonstrating that region-specific, BIM-enabled sustainability frameworks can significantly strengthen both environmental performance outcomes and the operational effectiveness of national certification systems. Ultimately, the findings underscore the necessity of climate-adaptive, digitally integrated design methodologies in advancing resilient and context-sensitive green building practices in the Aegean Region.