NACA 4412 kanat profilinin Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) sonuçları ile deneysel verilerinin karşılaştırılması
Comparison of Computational Fluid Dynamics (CFD) results andexperimental data for the NACA 4412 airfoil
  1. Tez No: 995659
  2. Yazar: MUHAMMED EMİN GAZİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Mechanical Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri ve Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savunma Platformları Bilim Dalı
Özet
Rüzgâr enerjisi ve havacılık uygulamalarında yaygın olarak kullanılan NACA 4412 kanat profilinin aerodinamik performansı, bu çalışmada Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) yöntemleri ile incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı Spalart-Allmaras, 𝑘 − 𝜀 ve 𝑘 − 𝜔 SST türbülans modellerinin, profilin taşıma (𝐶𝐿) ve sürükleme (𝐶𝐷) katsayılarını öngörmedeki başarılarını literatürdeki deneysel verilerle kıyaslamaktır. Analizler, ANSYS Fluent yazılımı kullanılarak iki boyutlu, sıkıştırılamaz ve daimî akış koşullarında, 3 × 106 Reynolds sayısında ve ile 20∘ hücum açısı aralığında gerçekleştirilmiştir. NACA 4412 profilinin aerodinamik performans analizlerinde 𝑘 − 𝜔 SST modeli, taşıma katsayısı (𝐶𝐿) tahmininde sergilediği ortalama %3,35 hata payı ile diğer modellere (S-A: %5,26, 𝑘 − 𝜀: %6,58) karşı üstünlük sağlamıştır. Deneysel verilerde 13∘ -14∘ aralığında gözlemlenen stall başlangıcını 16∘ açısında öngörerek akış ayrılması fiziğini gerçeğe en yakın şekilde modelleyen tek yapı 𝑘 − 𝜔 SST olmuştur. Diğer modellerin stall açısını 18∘ bandına kadar geciktirerek 'iyimser' sonuçlar ürettiği tespit edilmiştir. Aerodinamik verimlilik analizlerinde, modeller arasındaki farklar stall sonrası bölgede %30 seviyelerine ulaşmış; sayısal modellerin maksimum verimlilik açılarını -7 ∘ başarıyla tespit etmesine rağmen, mutlak değerlerdeki sapmaların RANS tabanlı 'tamamen türbülanslı akış' varsayımından kaynaklandığı sonucuna varılmıştır. Bu çalışma, karmaşık ayrılmalı akışların öngörülmesinde 𝑘 − 𝜔 SST modelinin hibrit yapısının kritik önemini sayısal verilerle kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
The aerodynamic performance of the NACA 4412 airfoil, which is widely utilized in wind energy and aviation applications, was investigated in this study using Computational Fluid Dynamics (CFD) methods. The primary objective of the study is to compare the performance of the Spalart-Allmaras, Spalart-Allmaras, 𝑘 − 𝜀 and 𝑘 − 𝜔 SST turbulence models in predicting the lift (𝐶𝐿 ) and drag (𝐶𝐷) coefficients of the airfoil against experimental data from the literature. Analyses were conducted using ANSYS Fluent software under twodimensional, incompressible, and steady-state flow conditions at a Reynolds number of 3 × 106 , covering an angle of attack range from 0 ∘ to 20 ∘ . In the aerodynamic performance analyses of the NACA 4412 airfoil, the 𝑘 − 𝜔 SST model demonstrated superior performance over other models (S-A: 5.26%, 𝑘 − 𝜀: 6.58%) with an average error rate of 3.35% in predicting the lift coefficient (𝐶𝐿 ). The 𝑘 − 𝜔 SST model was the only structure to capture the flow separation physics closest to reality by predicting the stall onset—observed between 13∘ and 14∘ in experimental data—at an angle of 16∘ . It was determined that other models produced 'optimistic' results by delaying the stall angle up to the 18∘ band. In aerodynamic efficiency analyses, while the differences between the models reached levels of 30% in the post-stall region, numerical models successfully identified the maximum efficiency angles at 6 ∘ -7 ∘ . However, it was concluded that deviations in absolute values originated from the RANS-based 'fully turbulent flow' assumption. This study provides numerical evidence of the critical importance of the SST model's hybrid structure in predicting complex separated flows.