Aşı üretiminde ihtiyaç duyulan suyun elde edilmesinde kullanılan arıtma sisteminin incelenmesi
Investigation of the water treatment system used to obtain the water needed for vaccine production.
- Tez No: 995658
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı aşı üretiminde kullanılacak olan suyun kalitesinin araştırılması, geliştirilmesi ve üretim sisteminin incelenmesi amaçlanmıştır. Aşı virüs bakteri gibi mikroorganizmaların hastalık yapma özelliklerinden arındırılarak veya bazı mikroorganizmaların salgıladığı zehirlerin etkilerini ortadan kaldırarak sağlık, ekonomik ve psikolojik kayıpları önleyecek, tasarruf sağlayan tek sağlık yatırımıdır. Her gün yeni aşılar geliştirilmekte ve kullanıma sunulmaktadır. Bu aşıların iyi ve etkin kullanılmaları için çalışmalar sürmektedir. Aşı üretiminde kullanılan hammaddelerin önemli olması kadar üretimin her aşamasında kullanılan su da önemli bir yere sahiptir. Aşı üretim aşamalarında yaygın olarak deiyonize su kullanılmaktadır. Deiyonize su, mineral ve iyon içeriği tamamen veya büyük oranda giderilmiş su demektir. Bu durum suyun elektriksel olarak nötr olmasını sağlar. Bu su ultra saf su olarak adlandırılır. Ultra saf suyun elde edilmesi ve stoklanması; fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik özelliklerinin korunması aşı üretiminin bir parçası olarak önemlidir. Bu çalışmada aşı üretimi için gerekli suyun, üretimi için kullanılan proseslerin kalitesi ve verimleri incelenmiş sayısal olarak hesaplanmıştır. Ayrıca ABD ve Avrupa standartlarında yer alan ultra saf suyun özelikleri ile karşılaştırılıp, Aşı üretiminde kullanılan ultra saf su üretimine yönelik işletme ve dizayn çalışmaları konusunda üretim yapacaklara fikir vermesi, veri sağlaması ve deneyim kazandırması açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate and improve the quality of water used in vaccine production and to examine the productıon system. Vaccines are the only healthcare investment that will prevent health, economic,and psychological losses and save Money by purifying microorganismas such as viruses and bacteria from causing disease or by eliminating the effects of the toxins secreted by some microorganisms. New vaccines are being devoloped and introduced every day. Studies are ongoing to ensure the effective and efficient use of these vaccines. The water used in each stage of vaccine production is as crucial as the raw materials used in vaccine production. Deionized water is widely used in vaccine production. Deionized water is water that has been completely or largely removed from its mineral and ion content. This makes the water electrically neutral. This water is also called ultrapure water. Obtaining and storing ultrapure water, as well as preserving its physical , chemical, and microbiological properties, is crucial for vaccine production. In this study, the quality and efficiency of the water required for vaccine production, as well as the processes used for its production, were examined and numerically calculated. Furthermore, the properties of ultrapure water in US and European standarts were compared and evaluated to provide insights, data, and experience for those planning to produce ultrapure water for vaccine production