Konya ekolojik koşullarında kültüre alınan endemik dağ çayı (Sideritis akmanii Aytaç, Ekici & Dönmez) bitkisinin bazı agronomik özelliklerinin araştırılması
Investigation of some agronomic characteristics of the endemic mountain tea (Sideritis akmanii Aytaç, Ekici & Dönmez) plant cultivated in Konya ecological conditions
  1. Tez No: 995673
  2. Yazar: PINAR ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Konya ekolojik şartlarında 2024-2025 yıllarında ülkemizde ilk defa kültüre alınan ülkemizin endemik dağ çayı (Sideritis akmanii Aytaç, Ekici & Dönmez) türünün bazı agronomik özelliklerinin araştırılması hedeflenmiştir. Bu araştırmada materyal olarak kullanılan Sideris akmanii türüne ait tohumlar, türün doğal olarak yayılış gösterdiği Afyonkarahisar florasından toplanmıştır. Kültüre alma çalışmaları Selçuk Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tıbbi & Endemik Bitkiler Eğitim ve Araştırma Çiftliğinde yürütülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre sırasıyla 1ve 2 yıl ortalamaları üzerinden; bitki boyu; 39,6-41,3 cm, dal sayısı 20,6-120,3 adet/bitki, çiçek sayısı 26,2-1154,4 adet/bitki; çiçek yaş ağırlığı 37,4-243,6 g/bitki; çiçek kuru ağırlığı 17,7-99,3 g/bitki; 1000 tohum verimi 1,55-1,60 g/bitki; tohum verimi 0,98-10,68 g/bitki; tohum sayısı 635,1-6537,7 adet/bitki ve uçucu yağ verimi yaş çiçeklerde %0,3-0,4; kurutulmuş çiçeklerde ise %0,4-0,5 aralığında değişim göstermiştir. Bu araştırma ile kültüre alınan endemik dağ çayı türünün kültür şartlarında her iki yılda bitkinin bazı agronomik özelliklerine ait önemli veriler belirlenmiştir. Bu araştırmadan elde edilen veriler bundan sonraki ilgili çalışmalara önemli katkılar sunabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate some agronomic characteristics of Turkey's endemic mountain tea (Sideritis akmanii) species, which was cultivated for the first time in our country under Konya ecological conditions in 2024-2025. The seeds of Sideris akmanii, used as material in this study, were collected from the flora of Afyonkarahisar, where the species naturally occurs. Cultivatied studies were carried out at the Selçuk University, Faculty of Agriculture, Medicinal & Endemic Plants Education and Research Farm. According to the research results, based on the averages of 1 and 2 years respectively, the plant height ranged from 39,6 to 41,3 cm, the number of branches from 20,6 to 120,3 per plant, the number of flowers from 26,2 to 1154,4 per plant; fresh flower weight from 37,4 to 243,6 g per plant; dry flower weight from 17,7 to 99,3 g per plant; 1000-seed yield from 1,55 to 1,60 g per plant; seed yield from 0,98 to 10,68 g per plant; seed number from 635,1 to 6537,7 per plant; and essential oil yield varied between 0,3-0,4% in fresh flowers and 0,4-0,5% in dried flowers. This research determined important data on some agronomic characteristics of the cultivated endemic mountain tea species under cultivated conditions every two years. It is anticipated that the data obtained from this research can make significant contributions to future related studies.