Genç yetişkinlerde algılanan aile ikliminin psikolojik esneklik, anksiyete ve umutsuzluk düzeyleri açısından incelenmesi
Investigation of the perceived family climate in young adults in terms of psychological flexibility, anxiety and hopelessness levels
- Tez No: 995734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP TEKKUŞ SET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada aile iklimi, psikolojik esneklik, anksiyete ve umutsuzluk kavramlarından bahsedilmiştir. Bu çalışmanın amacı genç yetişkinlerde algılanan aile ikliminin, psikolojik esneklik, anksiyete ve umutsuzluk düzeyleriyle ilişkisinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini 18-35 yaş arasındaki Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi öğrencileri oluşturmaktadır. Verilerin toplanması için çevrimiçi anket şeklinde Kişisel Bilgi Formu, Aile İklimi Ölçeği, Psikolojik Esneklik Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği ve Beck Umutsuzluk Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modeline uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Veriler, betimsel analizler ve Pearson korelasyon analizleriyle değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda gençlerin algıladıkları olumlu ve destekleyici aile atmosferinin anksiyete ve umutsuzluk düzeyleriyle negatif yönde, psikolojik esneklik düzeyiyle pozitif yönde anlamlı bir etkisi bulunmaktadır. Psikolojik esnekliğin“değerler”ve“ayrışma”boyutları ile aile iklimi arasında pozitif bir bağ vardır. Aile iklimini en güçlü biçimde öngören değişkenler; tek ebeveynli aile yapısı, aşırı koruyucu, baskıcı-otoriter ve izin verici ebeveyn tutumları ile psikolojik esnekliğin“değerler”alt boyutu olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study discusses the concepts of family climate, psychological resilience, anxiety, and hopelessness. The aim of this study is to investigate the relationship between perceived family climate, psychological flexibility, anxiety and hopelessness levels in young adults. The sample of the research is composed of Tekirdağ Namık Kemal University students between the ages of 18-35. Personal Information Form, Family Climate Scale, Psychological Flexibility Scale, Beck Anxiety Scale and Beck Hopelessness Scale were used for data collection. The surveys were applied to the participants in the form of an online survey. The research was conducted in accordance with the relational screening model. The data were analyzed using descriptive statistics and Pearson correlation analyses. As a result of the research, the positive and supportive family climate perceived by young people is negatively correlated with their levels of anxiety and hopelessness. there is a positive correlation between the“values”and“defusion”dimensions of psychological resilience and family climate. The variables that most strongly predict family climate were determined to be single-parent family structure, overprotective, authoritarian-controlling, and permissive parental attitudes, and the“values”sub-dimension of psychological flexibility.