Türkiye ve Finlandiya sosyal bilgiler programının karşılaştırmalı incelenmesi
A comparative analysis of social studies programs in Turkey and Finland
  1. Tez No: 995733
  2. Yazar: ELVAN AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Küreselleşme, ürünlerin, fikirlerin, kültürlerin ve dünya görüşlerinin değişimi ile oluşan uluslararası bir bütünleşme sürecidir. 21. Yüzyıl'da iletişim ve bilgi teknolojilerinin ilerlemesi ile küreselleşme ifadesi, sosyal, siyasal, ekonomik ve kültürel alanlarımızda giderek daha fazla önem kazanmaya başlamıştır. Aynı zamanda, küreselleşme sayesinde bireylerin dünyanın farklı bölgelerindeki deneyimlere ve bilgilere daha kolay erişme imkânı artmıştır. Hayatın her alanındaki sürekli değişim, toplumların bireylerde görmek istedikleri nitelikler üzerinde de etkili olur ve bu durum, eğitim programlarının sürekli olarak yenilenmesi gerekliliğini doğurur (Doğanay ve Sarı, 2009). Bireyin toplumsal varlığını gerçekleştirmesine destek olmayı hedefleyen; tarih, coğrafya, ekonomi, sosyoloji, antropoloji, psikoloji, felsefe, siyaset bilimi ve hukuk gibi sosyal bilimlerle birlikte vatandaşlık bilgilerini içeren; öğrenim alanlarının bir tema veya ünite altında bütünleşmesini sağlayan; insanın sosyal ve fiziksel çevresiyle etkileşiminin geçmiş, günümüz ve gelecekle ilgili olarak incelendiği; toplu öğretim anlayışına dayalı bir ders olan sosyal bilgiler, bu değişim ve gelişimden etkilenir. Dünya, küreselleşmiş bir köy olarak kabul edildiğinde, artık bireylerin dünya vatandaşı olmalarının gerekli olduğu anlaşılmaktadır ve bunun sağlanmasında en kritik ders sosyal bilgiler olarak öne çıkmaktadır. Özellikle gelişmiş ülkelerdeki eğitim programlarının Türkiye'deki eğitim programlarıyla karşılaştırılması üzerine yapılan araştırmaların sayısında son yıllarda bir artış gözlemlenmektedir. Bu çalışmaların sonuçları ve literatür taraması, farklı ülkelerin kullandığı programlar hakkında bilgi edinmemizi sağlamakta ve ülkemizdeki uygulanan program ile benzerlikler ve farklılıkları belirlememizde rehberlik yapmaktadır. Uluslararası karşılaştırmalar arasında yer alan PISA projesinde, 2000, 2003 ve 2006 yıllarında, Finli öğrencilerin matematik, fen bilimleri ve okuma alanlarındaki olağanüstü başarıları dikkate alındığında, Finlandiya'nın eğitimde dünya genelinde ön sıralarda yer aldığı görüldüğünde, bu ülkenin sosyal bilgiler öğretim programının incelenmesi ve Türkiye'de uygulanan sosyal bilgiler öğretim programıyla karşılaştırıldığında benzerlik ve farklılıkların ortaya konulmasının sosyal bilgiler eğitimine katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu çalışma, Finlandiya Sosyal Bilgiler Öğretim Programı ile 2024 yılında güncellenen Türkiye Sosyal Bilgiler Öğretim Programı arasındaki karşılaştırmaya yönelik literatürde yeterince kaynak olmaması sebebiyle, alan yazına önemli bir katkı sunacaktır. Karşılaştırmalı eğitim üzerine odaklanan bu araştırma niteliği olan bir çalışmadır ve bu çalışmada nitel araştırma türlerinden belge analizi yöntemi tercih edilmiştir. Ek olarak, çalışmada mevcut bir durumu belirlemek hedeflendiğinden, tarama modeli uygulanmıştır. Bu çalışmada, Finlandiya Sosyal Bilgiler dersi ile derslerin (5, 6, 7 ve 8. sınıflar) müfredatları, Türkiye'de uygulanan Sosyal Bilgiler dersi müfredatıyla karşılaştırılmıştır. Araştırmaya dahil olan bu iki ülkenin Sosyal Bilgilerle ilişkili derslerin müfredatları detaylı bir şekilde incelenerek, bu programların hedefleri, içerikleri, öğrenme ve öğretme süreçleri ile değerlendirme yöntemleri irdelenmiş, benzerlikler ve farklılıklar tespit edilmiştir. Elde edilen veriler yorumlanarak aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır; Finlandiya eğitim sisteminde sosyal bilgiler ders olarak genel anlamda sorumluluk sahibi, demokratik değerlere saygılı olan ve demokrasi kavramını benimsemiş bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir sonucuna ulaşılmıştır. Türkiye'de ise sosyal bilgiler dersi, ulusal ve kültürel kimliği içselleştirmiş, toplumsal sorumluluk bilinci gelişmiş, demokratik değerlere bağlı ve topluma etkin katılım gösterebilen vatandaşlar yetiştirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Globalization is a process of international integration resulting from the transformation of products, ideas, cultures, and worldviews. With the advancement of communication and information technologies in the 21st century, the term“globalization”has become increasingly important in our social, political, economic, and cultural spheres. At the same time, globalization has increased the opportunity for individuals to more easily access experiences and information from different parts of the world. Constant change in every aspect of life also impacts the qualities that societies desire in individuals, necessitating the constant renewal of educational programs (Doğanay & Sarı, 2009). Social studies, a course based on a collective learning approach that aims to support individuals in achieving their social existence; encompasses civics alongside social sciences such as history, geography, economics, sociology, anthropology, psychology, philosophy, political science, and law; integrates learning areas under a single theme or unit; and examines the interaction of humans with their social and physical environment in relation to the past, present, and future; is influenced by these changes and developments. When the world is considered a globalized village, it is understood that individuals need to be global citizens, and the most critical course in achieving this is social studies. In recent years, there has been an increase in the number of studies comparing curricula in developed countries with those in Turkey. The results of these studies and the literature review provide insights into the curricula used in different countries and guide us in identifying similarities and differences with the curriculum implemented in our country. Considering the outstanding achievements of Finnish students in mathematics, science, and reading in the PISA project (2000, 2003, and 2006), which is among the international comparisons, and the fact that Finland ranks among the leading countries in education worldwide, it is believed that examining this country's social studies curriculum and identifying its similarities and differences compared to the social studies curriculum implemented in Turkey will contribute to social studies education. This study will make a significant contribution to the literature due to the lack of resources in the literature on the comparison between the Finnish Social Studies Curriculum and the Turkish Social Studies Curriculum, which will be updated in 2024. This research, focusing on comparative education, is of a research nature, and a document analysis method, a qualitative research method, was employed. Additionally, because the study aimed to identify a current situation, a survey model was employed. This study compared the curricula of the Social Studies course in Finland and related courses (grades 5, 6, 7, and 8) with the Social Studies course curriculum implemented in Turkey. The curricula of the Social Studies courses in these two countries were examined in detail, and the objectives, content, learning and teaching processes, and assessment methods of these programs were examined, identifying similarities and differences. The data obtained were interpreted and the following conclusions were reached: In the Finnish education system, the social studies course generally aims to develop individuals who are responsible, respectful of democratic values, and embrace the concept of democracy. In Turkey, the social studies course aims to cultivate citizens who have internalized national and cultural identity, developed a sense of social responsibility, are committed to democratic values, and can actively participate in society.