Kültüre kamusal mal ve hizmet niteliğinde yaklaşım
Approaching culture as a public good and service
  1. Tez No: 995737
  2. Yazar: TARANA JAFAROVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİMAH YUSUFİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
Özet
Modern dünyada, kültürel harcamaların devlet ekonomilerine sayısız fayda sağlama potansiyeli taşıdığı görülmektedir. Çeşitli açılardan ele alındığında, kültürün olumlu dışsallıklar yarattığı anlaşılmaktadır. Kültür, işgücü verimliliğinin ve devlet kurumlarının etkinliğini artırmak için ek bir kaynak olarak değerlendirilmektedir. Dijitalleşmenin etkisiyle bireylerin ve kültürün dönüşümü, insanların entelektüel ve manevi gelişiminin yanı sıra yenilikçi faaliyetler için de önemli fırsatlar yaratmaktadır. Bu bağlamda ülkeler, dijitalleşmenin insan yaşamına nüfuz etmesiyle başlayan değişiklikler ışığında ekonomideki yaratıcı kültürel endüstrilerin önemini vurgulamak, kültür ve sanat uzmanlarına olan ilgiyi daha da artırmak ve sürdürülebilir büyüme için yaratıcı kültürel endüstrileri teşvik etmek amacıyla programlar düzenlemektedir. Bu çalışmada, kamu politikası literatürü çerçevesinde kültürün kamusal mal ve hizmet niteliği incelenmiştir. Kültürün modern toplumdaki rolü, mevcut toplumsal koşullarda neden kamusal mal ve kamu yararı olarak kabul edildiğini, devlet ekonomisine fayda sağlama potansiyeli ve kültürün neden herkes için gerekli olduğu ele alınmaktadır. Kamu malları teorisi ışığında kültürel mal ve hizmetlerin geleneksel ve yeni türlerinin özellikleri incelenmektedir. Ayrıca liberal, sosyal ve neoliberal devlet modellerindeki kültür yaklaşımları da ele alınmıştır. Türkiye'de kültür politikalarının yasal dayanağı, kalkınma planlarında kültürün yeri incelenerek, kültürel mirasın sürdürülebilir kalkınmadaki rolü ve devlet desteğinin boyutlarına bakılmıştır. Türkiye ve Avrupa ülkelerinin kültüre yönelik genel devlet harcamaları da konuya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the modern world, cultural expenditures are seen as having the potential to provide numerous benefits to state economies. From various perspectives, culture is understood to create positive externalities. Culture is considered an added resource for increasing workforce productivity and the effectiveness of government institutions. The transformation of individuals and culture under the influence of digitalization creates significant opportunities for intellectual and spiritual development, as well as for innovative activities. In this context, countries are organizing programs to highlight the importance of creative culture industries in the economy in light of the changes brought about by the penetration of digitalization into human life, to further increase interest in culture and arts experts, and to promote creative culture industries for sustainable growth. This study examines the nature of cultural goods and services as public goods within the framework of public policy literature. It discusses the role of culture in modern society, why it is considered a public good and public benefit under current social conditions, its potential to benefit the state economy, and why culture is necessary for everyone. The characteristics of traditional and new forms of cultural goods and services are examined in light of public goods theory. Furthermore, approaches to culture in liberal, social, and neoliberal state models are also addressed. This study examines the legal basis of cultural policies in Türkiye, the place of culture in development plans, the role of cultural heritage in sustainable development, and the extent of state support. General government spending on culture in Turkey and European countries is also included in the analysis.