İslam hukukunda talâk ve yemin arasındaki münasebet
The relationship between divorce (Talāq) and oath (Yamīn) in Islamic law
- Tez No: 995783
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Din, Law, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
Özet
Talâk ve yemn, İslam hukukunun öneml konularındandır. Talâk, nkah bağını ortadan kaldırarak ale brlğn sonlandırılmasıdır. Yemn se Allah'ın adı anılarak söylenen söze kuvvet kazandırmaktır. Talâk ve yemn ayrı ayrı hukukî şlemler olarak gerçekleşebldğ gb bu k kavram brlkte de hukuk sonuç doğurablmektedr. Şöyle k, şartlı talâk, zıhâr, lâ ve lân br yönüyle talâk şlev görürken aynı zaman da yemn ntelğ de taşımaktadır. Ancak fukahâ arasında bu konuda br ttfaktan söz etmek mümkün değldr. Şartlı talâkın geçerl lğnn yanında yemn olup olmadığı, talâkın alt başlıklarından olan lâ, zıhâr ve lânın doğurduğu sonuçlar tbaryle yemne olan benzerlkler hususunda fâkhler tarafından farklı görüşler ortaya konulmuştur. Bu çalışmada söz konusu ht laflar serdedlerek yemn le talâk arasındak münasebet ortaya konulacaktır. Ancak konu sadece bu k kavram arasındak münasebet bağlamıyla sınırlandırılacaktır. Şartlı talâk cumhur tarafından talâk kabul edlmekle brlkte bu türden br talâkın yok hükmünde olduğunu savunanlar da olmuştur. Dğer taraftan bazı âlmler se böyle br tasarrufun talâk değl yemn olduğunu söylemşlerdr. Zıhârın doğurduğu kefaret mükellefyet sebebyle yemne benzedğ, lânın se aslen br yemn olmasına karşın doğurduğu sonuç tbar le talâk olduğu söyleneblr. Lân sonucunda talâk meydana geleceğ ttfakla kabul edlmekle beraber bunun talâkın hang türü altında değerlendrleceğ konusunda ht laf edlmştr. Ntel araştırma yöntemnn kullanıldığı bu çalışmada metn analz teknğ uygulanmıştır. Atıf veya alıntı yapılan kaynağı belrtmek çn İSNAD atıf sstemnn knc versyonu kullanılmıştır. Eser ve şahıs smlernn yazımında DİA maddelerndek yazım esas alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Divorce (ṭalāq) and oath (yemīn) constitute significant subjects within Islamic law. Ṭalāq is the termination of the family unity, which is the source of peace and mercy, by removing the marital bond. Yemīn, on the other hand, strengthens a statement by invoking the name of God. While both can operate independently as legal acts, they may also intersect to produce combined legal consequences. Conditional divorce (ṭalāq muʿallaq), ẓihār, īlāʾ, and liʿān simultaneously function as forms of divorce and bear characteristics of oaths. However, consensus among jurists (fuqahāʾ) on these matters is absent. Different views have been put forward regarding whether conditional divorce is valid and whether it should be classified as an oath, as well as concerning the oath-like features of īlāʾ, ẓihār, and liʿān. This study examines these divergences and delineates the relationship between divorce and oath, restricting its scope to this specific intersection. Although the majority of scholars regard conditional divorce as valid, some have argued that it is legally void, while others have considered it an oath rather than divorce. Ẓihār resembles an oath due to its requirement of expiation, whereas īlāʾ is essentially an oath but produces consequences akin to divorce. Liʿān is unanimously accepted as resulting in divorce, though jurists differ on its classification within the types of divorce. In this study, where qualitative research method was employed, text analysis technique was applied. References and citations follow the second version of the ISNAD citation system, and the spelling of works and personal names adheres to the DIA style guide.