Acil servise hipertansif krizle başvuran hastalarda tedaviye uyum ve psikolojik dayanıklılığın değerlendirilmesi
Evaluation of treatment adherence and psychological resilience in patients presenting to the emergency department with hypertensive crisis
- Tez No: 995803
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİYE ÇIRPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, acil servise hipertansif krizle başvuran hastalarda tedaviye uyum ve psikolojik dayanıklılık düzeylerini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı tipte planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışmanın evrenini, Adana Şehir Eğitim Araştırma Hastanesi Erişkin Acil Servisi'ne Aralık 2024-Haziran 2025 tarihleri arasında hipertansif atak nedeniyle başvuran tüm hasta grubu oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise belirtilen tarihlerde aynı merkeze başvuran, araştırmaya katılma kriterlerini karşılayan ve gönüllü olarak onam veren toplam 400 hasta oluşturmuştur. Araştırmanın yürütülmesi için etik kurul onayı, ilgili kurumdan gerekli izinler ve tüm katılımcılardan bilgilendirilmiş onam alınmıştır. Veriler Hasta Tanıtım Formu, Hill-Bone Hipertansiyon Tedavisine Uyum Ölçeği ve Connor-Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği Kısa Formu kullanılarak toplanmıştır. Toplanan verilerin istatistiksel analizinde SPSS 27.0 programı kullanılmış; tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra Mann Whitney U testi, Kruskal–Wallis H testi ve Spearman korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırmada hastaların Connor-Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği Kısa Formun'dan aldıkları puan ortalaması 25,68±5,66 olarak saptanmıştır. Hill-Bone Hipertansiyon Tedavisine Uyum Ölçeği'nin toplam puan ortalaması 8,19±4,63 olurken; ölçeğin alt boyutlarına ilişkin puan ortalamaları sırasıyla Medikal uyum için 3,47±3,23, Beslenme uyumu için 1,45±1,33 ve Sağlık görüşmelerine uyum için 3,26±0,89 olarak belirlenmiştir. Yapılan korelasyon analizinde, psikolojik sağlamlık puanları ile medikal uyum puanları arasında zayıf düzeyde, negatif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir (p<0,05). Bu bulgu, psikolojik sağlamlık düzeyi yüksek olan hastaların ilaç tedavisine uyumlarının da daha yüksek olduğunu göstermektedir. Araştırma sonuçları, hipertansif krizle acil servise başvuran bireylerde psikolojik sağlamlığın tedaviye uyumu olumlu yönde etkileyen önemli bir faktör olduğunu ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, hipertansiyon hastalarının tedavi ve bakım süreçlerine psikolojik dayanıklılığı artırıcı müdahalelerin entegre edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was designed and conducted as a descriptive study to evaluate treatment adherence and psychological resilience levels in patients presenting to the emergency department with a hypertensive crisis. The study population consisted of all patients who presented to the Adult Emergency Department of Adana City Training and Research Hospital with a hypertensive attack between December 2024 and June 2025. The sample of the study comprised a total of 400 patients who presented to the same center during the specified period, met the inclusion criteria, and provided voluntary informed consent. Ethics committee approval, necessary permissions from the relevant institution, and informed consent from all participants were obtained for the conduct of the study. Data were collected using the Patient Identification Form, the Hill-Bone Hypertension Treatment Adherence Scale, and the Connor-Davidson Psychological Resilience Scale Short Form. The collected data were statistically analyzed using the SPSS 27.0 program; in addition to descriptive statistics, the Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test, and Spearman correlation analysis were utilized. In the study, the mean score of the patients on the Connor-Davidson Resilience Scale Short Form was found to be 25.68±5.66. The mean total score on the Hill-Bone Hypertension Treatment Compliance Scale was 8.19 ± 4.63, while the mean scores for the subscales were determined as follows: 3.47 ± 3.23 for Medication Compliance, 1.45 ± 1.33 for Dietary Compliance, and 3.26 ± 0.89 for Appointment-Keeping Compliance. Correlation analysis revealed a weak, negative, and statistically significant relationship between psychological resilience scores and medication compliance scores (p < 0.05). This finding indicates that patients with higher levels of psychological resilience also exhibit higher compliance with medication therapy. The results of the study demonstrate that psychological resilience is an important factor positively influencing treatment adherence among individuals presenting to the emergency department with a hypertensive crisis. In this regard, it is recommended that interventions aimed at enhancing psychological resilience be integrated into the treatment and care processes of patients with hypertension.