Türkiye'de AKP dönemi sağ popülizmin suretlerinin toplumsal cinsiyet meselesine yansımaları
The reflections of the forms of right-wing populism during the AKP era in Türkiye on gender issues
- Tez No: 995816
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN KOYUNCU LORASDAĞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
Özet
Bu tezin amacı, sağ popülizmin toplumsal cinsiyet ile kurduğu çatışmalı ilişkiyi, Türkiye'de Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) 2002–2025 yılları arasındaki iktidar pratiği üzerinden incelemektedir. Çalışma, popülizmi sabit ve yekpare bir ideolojik kimlik olarak ele almak yerine, onu iktidarın sürekliliğini sağlamak üzere başvurulan esnek ve dönemsel bir siyasal strateji olarak kavramsallaştırmaktadır. Bu bağlamda tezde, AKP'nin iktidar dönemi dört ayrı evreye ayrılarak, her evrede benimsenen sağ popülist stratejilerin toplumsal cinsiyet politikalarıyla nasıl kesiştiği; siyasal söylemler, politika tercihleri ile bu tercihlerin kurumsal ve toplumsal sonuçlarını birlikte ele alan eleştirel söylem analizi çerçevesinde incelenmektedir. AKP'nin sağ popülist yöneliminin farklı tarihsel evrelerde dönüşüm geçirdiği, bu dönüşümlerin her dönemde farklı patriyarkalar inşa ettiği ileri sürülmektedir. Bu analizle, toplumsal cinsiyet karşıtı politikaların otoriterleşmenin tali bir sonucu değil, bizzat kurucu bir bileşeni olduğu ortaya konulmaktadır. Sonuç olarak bu çalışma, Türkiye örneği üzerinden sağ popülizmin uzun süreli iktidarlarda nasıl dönüşebildiğini ve toplumsal cinsiyet rejimlerinin bu dönüşümde oynadığı merkezi rolü görünür kılarak hem popülizm literatürüne hem de toplumsal cinsiyet çalışmalarına özgün bir katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to examine the controversial relationship between right-wing populism and gender by analyzing the governing practice of the Justice and Development Party (JDP) in Türkiye between 2002 and 2025. Rather than treating populism as a fixed, monolithic ideological identity, this study conceptualizes it as a flexible, period-specific political strategy employed to ensure continuity of power. In this context, the dissertation divides the AKP's time in power into four distinct phases, examining how right-wing populist strategies intersect with gender policies through critical discourse analysis of political discourse, policy choices and their institutional and societal consequences. The dissertation argues that the AKP's right-wing populist orientation has undergone transformations across different historical periods and that these have produced distinct patriarchal formations in each phase. Through this analysis, the dissertation demonstrates that anti-gender policies are not a secondary by-product of authoritarianization, but rather a constitutive component of it. By illustrating how right-wing populism can transform under conditions of prolonged rule in the Turkish case, and foregrounding the central role of gender regimes in this transformation, the study aims to contribute original insights to the literature on populism and gender studies.